13.6 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Sąd na okupowanym przez Rosję Krymie nakazał dwumiesięczny areszt dla 12 ukraińskich marynarzy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sąd na okupowanym przez Rosję Krymie nakazał dwumiesięczny areszt dla 12 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych na Morzu Azowskim. Ukraińcy zostali wzięci do niewoli przez rosyjską służbę graniczną po tym, jak Rosjanie staranowali, ostrzelali i przejęli w niedzielę ich jednostki w Cieśninie Kerczeńskiej.

Według rozgłośni Echo Moskwy, przed sądem w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie stanęło 24 marynarzy. Trzech z nich jest rannych. Zostali poszkodowani, gdy rosyjskie służby graniczne ostrzelały ich jednostki. Radio Echo Moskwy poinformowało, że ranni znajdują się w szpitalu na Krymie i ich życiu nic nie zagraża.
MSZ Ukrainy oświadczyło, że Rosja nie ma prawa sądzić ukraińskich marynarzy. Minister Pawło Klimkin zaznaczył, że Ukraińcy wzięci przez Rosjan do niewoli mają status jeńców wojennych. Dlatego, jak podkreślił, nie mogą wobec nich być stosowane wyroki sądowe. Dodał, że Ukraina domaga się zwolnienia marynarzy.
Działania Rosji potępiła Polska oraz kraje Unii Europejskiej i NATO. Międzynarodowe organizacje, w tym ONZ, zażądały od Rosji uwolnienia Ukraińców. Eksperci specjalizujący się w prawie morskim mówią, że Moskwa złamała międzynarodowe porozumienia o ruchu statków w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim.
Minister Klimkin powiedział też, że Rosja ma plan zajęcia części ukraińskiego terytorium. Jego zdaniem, plany te dotyczą części wschodnich i południowych obwodów Ukrainy.
Szef ukraińskiego parlamentu doprecyzował, od kiedy obowiązywać ma stan wojenny w niektórych okręgach Ukrainy. Według Andrij Parubija stan wojenny rozpocznie się od momentu opublikowania ustawy w tej sprawie. A to nastąpi najprawdopodobniej jutro. Natomiast z dokumentów opublikowanych wcześniej przez prezydenta wynikało, że stan wojenny obowiązuje już od wczoraj.
Jak zaznaczył Andrij Parubij, chociaż w dekrecie prezydenta widnieje data 26 listopada, to stan wojenny wejdzie w życie od momentu opublikowania ustawy potwierdzającej prezydencki dekret. Publikacja nastąpi najprawdopodobniej jutro. Takie informacje przekazał dziennikarzom przebywający w Brukseli szef ukraińskiego parlamentu. Jak dodał – podpisze on ustawę jutro, zaraz po powrocie na Ukrainę i spodziewa się, że również prezydent podpisze ją niezwłocznie. Wówczas, jak zaznaczył, można będzie opublikować ustawę w rządowej gazecie „Uriadowyj Kurier” i stan wojenny zacznie obowiązywać.
Stan wojenny trwać będzie 30 dni, ale najprawdopodobniej jego formalny początek będzie liczony od daty 26 listopada zapisanej w dekrecie prezydenta. Stan wojenny ma obowiązywać w 10 obwodach Ukrainy graniczących z Rosją oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

Polska włączy się w działania międzynarodowe, których celem będzie zakończenie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Taką deklarację złożył przebywający z wizytą w Bułgarii prezydent Andrzej Duda. Zapytany przez Polskie Radio, Andrzej Duda mówił o sposobach włączenia się przez Polskę w międzynarodowe działania. „Jeżeli będą międzynarodowe inicjatywy, jak na przykład dalsze sankcje, Polska będzie się w nie włączała” – mówił prezydent. Dodał, że nasze władze są gotowe na wszystkie działania, które doprowadzą do zakończenia tego konfliktu. „Giną ludzie, jest ogromny niepokój o bezpieczeństwo i nie mam wątpliwości, że trzeba czynić wszystko, żeby ta kwestia została rozwiązana” – podkreślał prezydent.

NATO wezwało Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów. Sojusz Północnoatlantycki oświadczył, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia przez Rosję siły wojskowej. „Wzywamy Rosję do niezwłocznego uwolnienia ukraińskich marynarzy i przejętych okrętów.” – czytamy w oświadczeniu.
Sojusz Północnoatlantycki podtrzymał poparcie dla suwerenności i integralności Ukrainy. „Zdecydowanie potępiamy bezprawną i nielegalną aneksję Krymu przez Rosję, której nie uznajemy i której nie będziemy uznawać.” – podkreśliło NATO.
Sojusz Północnoatlantycki zaznaczył, że będzie dalej udzielać politycznego i praktycznego wsparcia Ukrainie w ramach istniejącej współpracy. NATO zapewniło również, że będzie nadal monitorować sytuację.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że Ukraina i Rosja muszą wykazać „maksymalną powściągliwość” w obliczu zaostrzenia się konfliktu. W swoim oświadczeniu wezwał też do szybkiego zmniejszenia napięcia po niedzielnych wydarzeniach w Cieśninie Kerczeńskiej. Antonio Guterres zaapelował do Rosji i Ukrainy, aby niezwłocznie podjęły kroki w celu wygaszenia skutków incydentu i zmniejszenia napięcia za pomocą wszystkich dostępnych pokojowych środków, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych. Zwrócił uwagę na potrzebę pełnego przestrzegania praw i zobowiązań wszystkich stron konfliktu, zgodnie z prawem międzynarodowym. Sekretarz generalny ONZ dodał, że suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach musi być w pełni szanowana.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie wzrostem napięcia między Ukrainą a Rosją. Po spotkaniu z przewodniczącym parlamentu Ukrainy Andrijem Parubijem Antonio Tajani wezwał na Twitterze do ścisłego przestrzegania obowiązujących porozumień i prawa międzynarodowego. Zwrócił się też do obu stron konfliktu o współpracę w celu znalezienia pozytywnego rozwiązania konfliktu.
Także Stany Zjednoczone potępiły agresywne działania Rosji. Wezwały też Moskwę do zwrócenia Ukrainie jej okrętów i przetrzymywanych załóg oraz do poszanowania suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.
Amerykański sekretarz stanu w oświadczeniu nazwał niedzielny incydent „groźną eskalacją i pogwałceniem prawa międzynarodowego”. Mike Pompeo zaapelował również do prezydentów Ukrainy i Rosji o osobiste zaangażowanie się w rozwiązanie konfliktu w ramach tak zwanego Formatu Normandzkiego. „Stany Zjednoczone wspierają suwerenność i terytorialną integralność Ukrainy w obrębie granic uznanych przez społeczność międzynarodową, w tym również wód terytorialnych Ukrainy, jak też prawo tego kraju do korzystania z wód międzynarodowych” – czytamy w oświadczeniu Sekretarza Stanu.
Również szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zaapelował do Rosji o przestrzeganie europejskiego prawa. „Rosja musi zacząć szanować integralność swojego sąsiada” – powiedział minister podczas Forum Polityki Zagranicznej zorganizowanego w Berlinie. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zaapelowała do Rosji o zwolnienie ukraińskich marynarzy i okrętów. Wezwała też Rosję i Ukrainę do wyciszenia konfliktu. „W obecnej sytuacji obydwie strony, Ukraina i Rosja, muszą wykazać, że aktywnie przyczyniają się do złagodzenia kryzysu” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520