HomeŚwiat

Białoruś: Apele o zaprzestanie przemocy. Pojawiły się wypowiedzi znanych sportowców, lekarzy i aktorów

Białoruś: Apele o zaprzestanie przemocy. Pojawiły się wypowiedzi znanych sportowców, lekarzy i aktorów

Na Białorusi nasilają się apele o zaprzestanie brutalnej rozprawy milicyjnego OMON-u z protestującymi. Pojawiły się wypowiedzi znanych sportowców, lekarzy i aktorów.

Z apelem o zaprzestanie przemocy zwróciła się do białoruskiego MSW wielokrotna złota olimpijska medalistka w biathlonie Daria Domraczewa, która wcześniej uchodziła za zwolenniczkę prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Podobnie o poszanowanie prawa zaapelowali aktorzy teatru narodowego imienia Janki Kupały. Aktor Raman Padalaka uwieczniony na wideo z grupą 20 kolegów apeluje o spokój w kraju. “My z bólem patrzymy na to co się teraz dzieje w naszym kraju . My szanujemy prawo i prawa człowieka ale każdego wieczoru żyjemy jak na froncie. Jesteśmy przeciw terrorowi i przemocy”- mówi aktor Padalaka.

Z kolei aktorka Krystyna Drobysz nawiązała do faktu, że w wyniku starć ze służbami specjalnymi rany odniosło wielu ludzi. “Pokaleczeni ludzie nigdzie nie przepadną. Oni nigdy nie zapomną tego co im się zdarzyło . My już nie będziemy mogli żyć tak jak wcześniej. My chcemy pokoju i spokoju”- mówi Drobysz.

Na Białorusi z pracy w państwowej telewizji i radiu zwolniło się kilku znanych dziennikarzy. Jeden z nich prowadził program o białoruskiej armii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/ w sk

COMMENTS