HomeWielkopolskie

Ostrów Wielkopolski: Zarzuty dla 5 cyberprzestępców. Ukradli z kont bankowych ponad 718 tysięcy złotych

Ostrów Wielkopolski: Zarzuty dla 5 cyberprzestępców. Ukradli z kont bankowych ponad 718 tysięcy złotych

Prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do sądu akt oskarżenia, przeciwko 5 osobom podejrzanym o przestępstwa w sektorze bankowości internetowej. Przełamując zabezpieczenia jednego z banków, podejrzani dokonali w lipcu 2019 roku szeregu nieuprawnionych wypłat z kont przedsiębiorstw z południowej Wielkopolski. W sumie ukradli ponad 718 tysięcy złotych. Wobec czterech z nich sąd zastosował areszt tymczasowy.

 

Mężczyznom zarzucono również dokonanie analogicznego przestępstwa w maju 2019 roku, na szkodę osób fizycznych na terenie w województwa mazowieckiego, gdzie wysokość skradzionych z rachunków bankowych środków wyniosła 138 tysięcy złotych.

W toku śledztwa prowadzonego z udziałem Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Katowicach ustalono, iż członkowie grupy posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internetowej, dokonali w tym samym czasie kilkunastu transakcji. Sprawcy dokonali wpłat na ustalony i kontrolowany przez nich rachunek bankowy. Następnie środkami tymi dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia odebrali na terenie województwa śląskiego.

Członkowie grupy działali w sposób bardzo zorganizowany. Mieli sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do internetu, posługiwali się fałszywymi dokumentami tożsamości. Korzystając z internetuporuszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi, łącząc się do różnych masztów operatorów sieci komórkowych.

Oskarżeni to mieszkańcy województwa mazowieckiego w wieku od 29 do 60 lat. Za działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i dopuszczenia się oszustw komputerowych wobec mienia znacznej wartości oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dział Prasowy Prokuratury/w zr Krajowej/d Pilecki/

COMMENTS