HomePOLSKA

Jak będzie wyglądał dworzec metropolitalny w Lublinie?

Jak będzie wyglądał dworzec metropolitalny w Lublinie?

Ma kosztować ok. 190 mln zł. Za miesiąc poznamy, jak będzie ostatecznie wyglądał. Chodzi o nowy dworzec metropolitalny przy ul. Dworcowej.

Budynek z zielonym dachem, pl. Dworcowy tylko dla pieszych, przesunięta ul. Młyńska, przebudowane rondo Sportowców – ratusz ujawnił wytyczne dla projektantów przygotowujących dokumentację dla nowego dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej. – Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W listopadzie ratusz zaprezentował dwie koncepcje przyszłego dworca, przygotowane przez projektantów z D+M Architects. Okazuje się, że żadna z nich nie będzie realizowana w całości. – Konsultacje pokazały, że mieszkańcy i eksperci oczekują połączenia obu tych koncepcji – dodał prezydent Żuk. Budynek dworca będzie dwukondygnacyjnym obiektem z zielonym dachem. Powierzchnia użytkowa ma wynosić 1,8 tys. mkw. (dachu 590 mkw.).

 

Pod dworcem powstanie parking na około 200 pojazdów, do którego będzie można dojechać od strony ul. Gazowej, a wyjechać w ul. Młyńską. – Ten wariant jest lepszy pod względem funkcjonalnym i architektonicznym – zaznaczył Krzysztof Żuk. Wraz z budową dworca całkowicie ma się zmienić układ drogowy w tym rejonie miasta. Podstawą będą rozwiązania „koncepcji drugiej”. Po pierwsze, pl. Dworcowy będzie służył tylko pieszym. – Autobusy będą mogły się po nim poruszać tylko w sytuacjach awaryjnych – tłumaczyła Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UM w Lublinie.

Z placu będą mogli korzystać rowerzyści. Powstanie dla nich także stacja rowerowa. Ulica Gazowa ma być drogą wewnętrzną dworca. Ma się zmienić przebieg ul. Młyńskiej. Jej nowa jezdnia będzie się znajdować bliżej przyszłego dworca i połączy rondo Sportowców z Dworcową. Samo rondo zmieni się w turbinowe. – Powstanie nowy wylot pod przyszłą drogę, która będzie przebiegała pod torami kolejowymi i docelowo połączy się z Nowym Światem – opisywała Szczepańska. Przy Targach Lublin powstanie nowa droga łącząca al. Piłsudskiego z Lubelskiego Lipca’ 80. Ulica 1 Maja nie będzie „odślepiona”, a z Pocztowej będziemy korzystali na takich samych zasadach, jak obecnie. Przy dworcu pojawi się co najmniej 10 miejsc dla taxi. – Chcemy też, by powstał tunel łączący dworzec metropolitalny z dworcem PKP. O tej części inwestycji i jej finansowaniu będziemy rozmawiali z przedstawicielami PKP – mówił prezydent.

Wytyczne ratusza pod koniec roku trafiły do projektantów.- Potrzebują około miesiąca, aby przygotować nowe rozwiązania – poinformował Krzysztof Żuk. Pełna dokumentacja wykonawcza ma być gotowa do lutego 2019 roku. Później ratusz zacznie szukać wykonawcy. Nowy dworzec ma powstać w ciągu około 36 miesięcy. To oznacza, że będzie gotowy w 2022 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to 190 mln zł, z czego 32 mln euro, czyli ok. 136 mln złotych, będzie stanowić dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Artur Jurkowski aip

 

COMMENTS