"> Badacze wpadli na trop szczątków Mona Lisy? - wiadomosci.com

Badacze wpadli na trop szczątków Mona Lisy?

Badacze wpadli na trop szczątków Mona Lisy?

Włoscy badacze poinformowali, że prawdopodobnie odkryli szczątki należące do kobiety uwiecznionej przez Leonarda da Vinci na słynnym portrecie “Mona Lisa” – podała agencja Reutersa. Przekonują sceptycznie nastawionych, że to Lisa Gherardini, była żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo.

 

“Mona Lisa”, znana w języku włoskim jako “Gioconda”, od lat wisi w paryskim Luwrze. Obraz przedstawiający młodą, enigmatycznie uśmiechniętą kobietę z rękami delikatnie złożonymi na kolanach jest prawdopodobnie najbardziej znanym obrazem świata.

 

Choć tożsamość uwiecznionej na nim kobiety nie jest znana, wielu historyków uważa, że ​​mowa o Lisie Gherardini. Archeolodzy zaczęli szukać jej szczątków trzy lata temu w klasztorze, gdzie spędziła ostatnie dni. Otworzyli też grobowiec rodziny Giocondo w kościele we Florencji. Odkryto wówczas wiele ciał, ale badania izotopem węgla wykazały, że tylko niewielka grupa fragmentów kości pochodzi z początku XVI wieku, kiedy powstała „ Mona Lisa”.

 

Badacz Silvano Vinceti stwierdził, że dokumentacja o miejscu pochówku i badania naukowców przekonały go, że są na dobrym tropie. – Jeśli ktoś mnie zapyta, co ja osobiście, zupełnie subiektywnie myślę i czuję, powiedziałbym, że wierzę, iż ją znaleźliśmy – powiedział dziennikarzom Vinceti.

 

Dwa lata temu wyruszając na poszukiwania miał nadzieję, że znajdzie czaszkę kobiety i dzięki niej zrekonstruuje twarz Gherardini, aby porównać ją z obrazem Leonarda. Rekonstrukcji ostatecznie nie przeprowadzono, ale Vinceti i tak był zadowolony z postępów, jakie osiągnął. – Zrobiłem co w mojej mocy, ponieważ wierzę w powodzenie tej misji – mówił badacz.

 

Inni eksperci są jednak bardziej ostrożni, podkreślając, że z uwagi na zły stan fragmentów kości nie mogą dać żadnej gwarancji, że dokonali przełomowego odkrycia. Takie stanowisko przedstawia Giorgio Gruppioni, profesor antropologii na Uniwersytecie w Boloni. Podkreślając, że opiera się wyłącznie na dowodach naukowych stwierdził, że szansę na to iż znaleźli Mona Lisę są niewielkie. – Mamy nadzieję, że wszystkie środki jakimi dysponujemy pozwolą nam przeanalizować i porównywać DNA, aby uzyskać pewność, są to szczątki Lisy Gherardini – tłumaczył Gruppioni.COMMENTS

WORDPRESS: 0