Agi Miszol laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019

Agi Miszol laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019

Poetka izraelska Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury, ogłosiło swoją decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta. W ubiegłym roku jury nagrodziło irlandzką poetkę Nualę Ni Dhomhnaill tworzącą w języku gaelickim, dwa lata temu Breytena Breytenbacha – południowoafrykańskiego poetę, jednego z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnika apartheidu i wieloletniego więźnia politycznego.

Trzy lata temu nagroda została przyznana szwedzkiemu poecie, dramaturgowi i prozaikowi Larsowi Gustafssonowi. Nie zdążył on jednak przed śmiercią odebrać nagrody. Cztery lata temu – po raz pierwszy – otrzymał ją polski poeta Ryszard Krynicki. Dwie poprzednie zdobyli Amerykanie: William Stanley Merwin i pochodzący z Serbii Charles Simic.

Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska&Agata Woźniak/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0