HomePOLSKA

Tłumaczka Tuska nie musi zeznawać w prokuraturze

Tłumaczka Tuska nie musi zeznawać w prokuraturze

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił postanowienie Prokuratury Krajowej o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej tłumaczki byłego premiera Donalda Tuska Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej. Sąd na posiedzeniu niejawnym rozpatrzył zażalenie na działania prokuratury. Na początku stycznia śledczy wydali postanowienie o zwolnieniu Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej z tajemnicy zawodowej, aby mogła złożyć zeznania w śledztwie dotyczącym możliwej zdrady dyplomatycznej, której podczas wizyty w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku miałby dopuścić się Donald Tusk. Tłumaczka towarzyszyła wówczas polskiej delegacji.

O decyzji sądu poinformował pełnomocnik Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej mecenas Mikołaj Pietrzak. „Sąd wydał postanowienie uchylające decyzję procesową prokuratora. Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki, czyli dobra wymiaru sprawiedliwości, dla takiego zwolnienia” – wyjaśnił mecenas Mikołaj Pietrzak.
Adwokat wyjaśnił, że zgodnie z decyzją sądu jego klientka nie musi już stawiać się w Prokuraturze. Innego zdania jest natomiast prokurator Bartosz Biernat z Prokuratury Krajowej, który wyjaśnił, że sąd postanowienie uchylił jedynie ze względów formalnych. „Nie jest jeszcze zamknięta droga do przesłuchania pani Magdy Fitas-Dukaczewskiej gdyż sąd stwierdził, że uzasadnienie tej decyzji wymaga dalszego rozwinięcia i teraz prokuratura rozważy te wskazówki sądu i nie jest wykluczone, że wystąpimy z kolejnym postanowieniem” – poinformował prokurator Bartosz Biernat.
W styczniu rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik tłumaczyła, że Magdalena Fitas – Dukaczewska biorąc udział w tej rządowej miała okazję oglądać miejsce katastrofy kilka godzin po jej zaistnieniu, słuchać przekazywanych na gorąco relacji przez stronę rosyjską. W ocenie prokuratury tłumaczka może dysponować również wiedzą na temat okoliczności wyboru sposobu wyjaśnienia przyczyn katastrofy.
Dzisiejsza decyzja sądu jest prawomocna.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jolanta Turkowska/jj

COMMENTS