10 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Polska chce inwestować w paliwo przyszłości czyli wodór

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że najprawdopodobniej jesienią trafi do konsultacji Strategia Wodorowa Polski do 2030 roku. Szef resortu podkreślił, że wodór może być jednym z paliw przyszłości, ale w ten sektor trzeba zacząć inwestować już dziś.

W siedzibie ministerstwa podpisano list intencyjny o partnerstwie na rzecz budowy gospodarki wodorowej.
„Resort przewiduje, że do 2030 roku w Polsce będzie można produkować od 2 do 4 tysięcy megawatów mocy z wodoru” – mówił o jednym z założeń strategii minister Kurtyka. W kraju miałyby powstać fabryki ogniw paliwowych i elektrolizerów, a w 2030 roku może już funkcjonować średnia elektrociepłownia, której jednym z paliw będzie wodór.

Szef resortu klimatu powiedział, że kolejnym priorytetem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez produkcję wodoru. We wstępnej fazie to paliwo miałoby być transportowane istniejącymi gazociągami, później rozważana będzie budowa specjalnej infrastruktury. Resort zamierza poddać pod dyskusję, przy przygotowaniu strategii, pomysł powstania specjalnej autostrady północ-południe. Jak wyjaśniał minister Kurtyka, autostrada wodorowa miałaby transportować paliwo z północy Polski, gdzie ma być największa produkcja w elektrolizerach zgromadzonych wokół morskich farm wiatrowych, na południe kraju.

Szef resortu mówił, że przygotowywana strategia przewiduje też zwiększenie roli wodoru w transporcie. Z danych resortu wynika, że w 2025 roku mogą pojawić się już pierwsze lokomotywy na to paliwo, a autobusów wodorowych może być co najmniej 100. Ministerstwo liczy też na stworzenie 15 nowych stacji tankowania wodorem.

W resorcie trwają też prace nad prawem wodorowym. Będą to regulacje dla obrotu, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru w gospodarce.

Jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego był prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, który podkreślił, że na razie wodór nie odgrywa dużej roli w gospodarce, ale perspektywy dla tego paliwa są pomyślne. Jak mówił, nawet 20 do 25 procent miksu energetycznego w Europie może pochodzić z wodoru. Podkreślił, że to duża szansa dla Polski, bo jesteśmy piątym największym producentem wodoru na świecie.

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział, że list intencyjny resort podpisał z 17 podmiotami gospodarczymi. To między innymi PKN Orlen, Grupa Azoty, Grupa Lotos, Tauron i PKP Energetyka.

Resort zakłada też, że upowszechnienie wodoru przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu i transportu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Jasik/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520