HomePILNE

80. rocznica rozpoczęcia bitwy w obronie Warszawy w czasie kampanii wrześniowej

80. rocznica rozpoczęcia bitwy w obronie Warszawy w czasie kampanii wrześniowej

W Warszawie przed Pomnikiem Barykada Września na warszawskiej Ochocie oddano hołd żołnierzom i mieszkańcom stolicy, którzy w 1939 roku stanęli w obronie miasta przed niemieckim najeźdźcą. Dziś mija 80. rocznica rozpoczęcia bitwy w obronie Warszawy w czasie kampanii wrześniowej. W obchodach wzięli udział przedstawiciele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, władze Ochoty, kombatanci uczniowie i mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęło zapalenie “Znicza Pamięci” i odegranie hymnu.

Później wręczono odznaczenia “Pro Bono Poloniae” i “Pro Patria” przyznane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom szczególnie zasłużonym w upowszechnianiu wiedzy o historii walk o niepodległość Ojczyzny i krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju.
Po wręczeniu odznaczeń młodzież z warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica zaprezentowała program artystyczno-patriotyczny. Recytowano wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i śpiewano patriotyczne pieśni. Następnie został odczytany Apel Pamięci. Uroczystość zakończyła ceremonia składania wieńców i kwiatów.
8 września 1939 roku z niedobitków polskich jednostek nadciągających do stolicy ze wszystkich stron Polski powstała Armia „Warszawa”. Dowódcą armii został gen. dyw. Juliusz Rómmel. Tego samego dnia do obrzeży miasta dotarły oddziały niemieckiej 4 Dywizji Pancernej. Niemcy z marszu próbowali zdobyć Warszawę, rozpoczynając natarcie od strony Ochoty i Woli. Wobec skutecznej obrony polskich żołnierzy Niemcy, ponosząc duże straty, zostali zmuszeni do odwrotu. Obrona Warszawy trwała do 28 września. Wtedy ostatecznie nastąpiła kapitulacja.

IAR Joanna Stankiewicz/kj

COMMENTS