Warszawa: Uruchomienie awaryjnego rurociągu

Warszawa: Uruchomienie awaryjnego rurociągu

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że dziś ma zacząć działać awaryjny rurociąg, doprowadzający ścieki do oczyszczalni “Czajka”.

Podczas konferencji prasowej prezydent stolicy podkreślił, że cały czas trwają prace przy ustalaniu przyczyn uszkodzenia kolektora i jego naprawie. Myślę, że w ciągu tygodnia będziemy w stanie podać kolejne informacje, dlaczego doszło do awarii – powiedział Rafał Trzaskowski.
Prezydent Warszawy podkreślił, że tymczasowy rurociąg, ułożony na moście pontonowym, będzie mógł działać około dwóch miesięcy. Trwają więc przygotowania do ułożenia prowizorycznego rurociągu na Moście Północnym. Mógłby on działać do czasu naprawy kolektora pod dnem Wisły.
Prezydent Warszawy podkreślił, że nie ma informacji, aby razem ze ściekami komunalnymi były zrzucane do Wisły ścieki przemysłowe. Twierdzi też, że instytucje rządowe nie alarmują też o klęsce ekologicznej.

 

***

 

Trwają ostatnie prace przed uruchomieniem awaryjnego rurociągu, który będzie odprowadzał ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków “Czajka”. Poinformował o tym szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Michał Dworczyk powiedział, że jeżeli w nocy nie będzie żadnych niepokojących sygnałów związanych z rurociągiem, to rano zacznie pełnowymiarowe tłoczenie nieczystości do oczyszczalni “Czajka”.
Michał Dworczyk powiedział, że awaryjny rurociąg na Wiśle może funkcjonować dwa lub nawet trzy miesiące. “Przyjmujemy do wiadomości to, co powiedział pan prezydent [Trzaskowski], że w ciągu około 6 tygodni pojawi się zastępczy rurociąg puszczony mostem północnym” – powiedział szef kancelarii premiera.
Po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem Wisły ścieki od ubiegłej środy wpływały do rzeki – 260 tysięcy ton nieczystości każdej doby. Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, dotychczas zrzucono ponad 2,2 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych, stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi.
Decyzję o budowie mostu pontonowego i zastępczego rurociągu podjął następnego dnia rząd. Zastępczy rurociąg ma działać do czasu naprawy właściwego bądź znalezienia innego rozwiązania problemu przez władze stolicy. Przyczyną awarii kolektora biegnącego pod dnem Wisły były prawdopodobnie – jak informował stołeczny Ratusz – błędy przy montażu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/jj

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/mitroCOMMENTS

WORDPRESS: 0