HomeKultura

7. festiwal filmów dokumentalnych „Kino z duszą”

7. festiwal filmów dokumentalnych „Kino z duszą”

Dziś o godz. 17:00 w warszawskiej Kinotece rozpocznie się 7. festiwal filmów dokumentalnych „Kino z duszą”. To festiwal, na którym zaprezentowane zostaną filmy o tematyce społecznej, historycznej, religijnej i rodzinnej. W konkursie festiwalu znalazło się 27. wartościowych filmów zrealizowanych przez polskich i zagranicznych twórców, mówiła dyrektor festiwalu „Kino z duszą”, Grażyna Raszkowska. „Wspólnym mianownikiem wszystkich zakwalifikowanych filmów dokumentalnych jest to, że nasze życie ma sens, że warto się angażować, że warto patrzeć na świat szerzej niż tylko przez czysty konsumpcjonizm. I że, jak tylko sobie na to pozwolimy, możemy się przyjrzeć sobie i naszym bohaterom filmowym w taki sposób, że zmieniamy trochę i siebie i świat” – podkreśliła dyrektor festiwalu.

Podczas dnia otwarcia festiwalu zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne: premierowy „Machabeusz z Hajduk – rzecz o bł. ks. Józefie Czempielu” w reżyserii Adama Kraśnickiego, „Cud na Nowolipkach” w reżyserii Michała Górala oraz „Tajemnica Ojca Pio” w reżyserii José Maria Zavala, wymieniła Grażyna Raszkowska. „Tajemnica Ojca Pio” to film, który trzeba zobaczyć. To wybitny dokument, który pokazuje postać też od strony, której do tej pory nie znaliśmy. I wydarzeń związanych z tą postacią, których również nie znaliśmy. Pokazane są zdjęcia i archiwalia do tej pory nie wykorzystane i dlatego ta tajemnica się pogłębia. My się dowiadujemy coraz więcej, ale też coraz więcej chcemy wiedzieć” – dodała Grażyna Raszkowska.
Podczas festiwalu „Kino z duszą” odbędą się debaty, panele dyskusyjne, spotkania z reżyserami i filmowymi bohaterami. Częścią festiwalu są przedpołudniowe bloki edukacyjne, dedykowane młodym odbiorcom – uczniom szkół ponadgimnazjalnych.

Festiwal „Kino z duszą” potrwa od 22.10 do 26.10.

Więcej informacji o festiwalu i programie na stronie www.kinozdusza.pl

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M. Wosiek/kry

COMMENTS