HomePOLSKA

19 milionów dla Tomasza Komendy? Proces w Opolu rusza 29 lipca

19 milionów dla Tomasza Komendy? Proces w Opolu rusza 29 lipca

Komenda został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki. Za kratkami spędził 18 lat, choć – jak się później okazało – jest niewinny. Teraz walczy o gigantyczne zadośćuczynienie. 29 lipca przed opolskim sądem ma się odbyć pierwsza rozprawa w tej sprawie.

Niesłuszny wyrok, który zabrał Tomaszowi Komendzie wiele lat z życia, zapadł przed wrocławskim sądem, dlatego pełnomocnik mężczyzny wnioskował do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy poza okręg wrocławski. Finalnie o gigantycznym zadośćuczynieniu i odszkodowaniu będzie decydował Sąd Okręgowy w Opolu. Pierwsze dwa terminy wyznaczono na koniec lipca (29 i 31.07)

 

– Złożonych zostało mnóstwo wniosków dowodowych, więc na tych terminach sprawa na pewno się nie zakończy – mówi sędzia Daniel Kliś z Sądu Okręgowego w Opolu. – Sąd będzie musiał m.in. sprawdzić w jakich warunkach przebywał wnioskodawca w czasie pozbawienia wolności.

 

Tomasz Komenda domaga się miliona złotych zadośćuczynienia za każdy rok, który spędził w więzieniu. W sumie daje to 18 milionów złotych. – Zadośćuczynienie jest przyznawane za krzywdy, dlatego sąd weźmie pod uwagę m.in. warunki, w jakich osadzony odbywał karę – wyjaśnia sędzia Kliś. – Dodatkowo może on starać się o odszkodowanie, na przykład za utracony zarobek. Dodatkowo Tomasz Komenda straty z tytułu utraconego wynagrodzenia wyliczył na ponad 800 tys. złotych. Pełnomocnik mężczyzny złożył wniosek o wyłączenie jawności oraz o to, by sąd nie udostępniał akt sprawy mediom.

 

Decyzję w tej sprawie sąd podejmie na pierwszej rozprawie. Tomasz Komenda odpowiadał za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki w Miłoszycach na Dolnym Śląsku. Do zbrodni doszło w noc sylwestrową w 1996 roku. W 2004 roku Komenda został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia. Prokuratura, w świetle nowych dowodów, uznała, że to nie on popełnił zbrodnię, za którą odsiedział 18 lat. Ostatecznie Sąd Najwyższy mężczyznę uniewinnił. Zarzuty w sprawie zabójstwa 15-latki z Miłoszyc usłyszało dwóch innych mężczyzn.

 

aipCOMMENTS