"> 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - wiadomosci.com

71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

We wtorek 8 maja w Cannes uroczyste otwarcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Impreza potrwa do 19 maja. W tym roku nie zabraknie polskich akcentów.
Festiwal zainauguruje australijska aktorka i reżyser Cate Blanchett. Walkę o Złotą Palmę rozpocznie film “Everybody Knows” Asghara Farhadiego z Javierem Bardem i Penelope Cruz w rolach głównych. O zaszczytne trofeum będzie się też ubiegać czarno-biały obraz Pawła Pawlikowskiego “Zimna wojna”, którego inny film -“Ida” – został wyróżniony Oscarem.
W prestiżowej sekcji “Tydzień Krytyki Filmowej” będzie można obejrzeć “Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej, o którym francuscy eksperci w dziedzinie kinematografii mówią, że jest to psychologiczny dreszczowiec z elementami fantasy.
Tradycyjnie festiwal od lat rozpoczynał się od gali w środę wieczorem. W tym roku postanowiono tę uroczystość przenieść na wtorek ze względu na to, że w środę wchodzą na ekrany kin całej Francji filmowe nowości, w tym obraz inaugurujący imprezę w Cannes. Rozpoczynając ją we wtorek organizatorzy uprzedzają widzów o tym, jaka festiwalowa atrakcja czeka ich w salach kinowych następnego dnia.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0