16.3 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

15 stycznia – Kalendarium historyczne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

15 stycznia  – 15 dzień roku.

Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o godzinie 7.39, zajdzie o 15.53.
Dzień będzie trwał 8 godzin i 14 minut.

Imieniny obchodzą: Arnold, Dąbrówka, Domosław, Izydor, Makary, Maur i Paweł.

Kalendarium historyczne:

1519 – Zginął Vasco Nunez de Balboa, hiszpański konkwistador, założyciel pierwszej stałej europejskiej kolonii na kontynencie amerykańskim w Acla, w pobliżu Darién, w obecnej Panamie, w 1511 roku. Pierwszy Europejczyk, który 25 września 1513 roku zobaczył Ocean Spokojny, nazwany przez niego Morzem Południowym. Oskarżony o zdradę, został schwytany przez Francisco Pizarro, skazany na śmierć i stracony w mieście, które sam wcześniej założył. Urodził się około 1475 roku.

1622 – Urodził się Moliere, właściwe nazwisko Jean Baptiste Poquelin, francuski komediopisarz i aktor. Uprawiał tak zwaną wielką komedię, widowiska farsowe i komediobalet, w których łączył tradycję rodzimej farsy ludowej z elementami włoskiej commedia dell’arte i klasycznej sztuki komicznej. Uważany za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury francuskiej. Autor sztuk: „Świętoszek”, „Mizantrop”, „Don Juan”, “Skąpiec”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Szkoła żon”. Zmarł na scenie podczas wystawiania sztuki „Chory z urojenia”, 17 lutego 1673 roku.395 roczn.

1759 -W Londynie zostało otwarte Muzeum Brytyjskie, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Powstało z inicjatywy Sir Hansa Sloane’a, lekarza, przyrodnika i kolekcjonera.

1781 – Cesarz Józef II wydał edykt o zniesieniu osobistego poddaństwa chłopów w krajach habsburskich.

1785 -Urodził się William Prout, angielski chemik i lekarz. Pierwszy podzielił środki odżywcze na tłuszcze, białka i węglowodany, a także zauważył, że ciężar atomowy każdego pierwiastka jest wielokrotnością ciężaru atomu wodoru. Zmarł 9 kwietnia 1850 roku.

1791 – Premiera dramatu „Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza, pierwszej polskiej komedii politycznej. Powstanie utworu miało ścisły związek z obradami Sejmu Czteroletniego, „Powrót posła” miał oddziaływać na publiczność w określonym, reformatorskim kierunku. Sztuka szybko stała się przedmiotem ożywionej dyskusji, wystąpień sejmowych, komunikatów kancelarii królewskiej i korespondencji dyplomatycznej.

1795 – Urodził się Aleksander Gribojedow, dramatopisarz rosyjski, okresu romantyzmu, zaprzyjaźniony z dekabrystami, autor słynnej komedii „Mądremu biada”. Zmarł 11 lutego 1829 roku.

1797 – Zmarł Piotr Dufour, francuski drukarz, nakładca, księgarz, najbardziej znany warszawski drukarz, epoki oświecenia. Współpracował z Komisją Edukacji Narodowej. Wydawał czasopisma o tematyce społeczno-politycznej, obyczajowej i prawniczej „Monitor”, „Polak Patriota”, „Journal Littéraire de Varsovie”, a także 56 tomów serii „Teatr Polski czyli Zbiór Komedii, Dram i Tragedii”. Urodził się 4 maja 1730 roku. 220 roczn.

1826 – W Paryżu ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Le Figaro”. Obecnie jest on najstarszym z ukazujących się dzienników francuskich. Ma centroprawicową linię.

1847 – Urodził się Marceli Nencki, lekarz, chemik, fizjolog, profesor Uniwersytetu w Bernie, prowadził badania między innymi nad związkami azotowymi, kwasem moczowym, a z Iwanem Pawłowem – nad chemią soków żołądkowych, jeden z twórców nowoczesnej biochemii, autor prawie dwustu prac naukowych. Zmarł 14 października 1901 roku. – 170 roczn.

1850 -Urodziła się Zofia Kowalewska, rosyjska matematyczka polskiego pochodzenia. Jej prace dotyczą głównie równań różniczkowych oraz mechaniki i optyki. Była także utalentowaną pisarką – opublikowała kilka powieści i dramatów, pisała do gazet. W 1884 roku jako jedna z pierwszych kobiet na świecie uzyskała stopień profesora na Uniwersytecie w Sztokholmie. Zmarła 10 lutego 1891 roku.

1850 -Urodził się Mihai Eminescu, rumuński poeta, nowelista oraz dziennikarz okresu romantyzmu. Twórca nowoczesnej literatury rumuńskiej. Uznawany za najpopularniejszego i najbardziej wpływowego rumuńskiego poetę. W twórczości odwoływał się do metafizyki, mitologii i historii. Autor zbiorów – „Cesarz i proletariusz”, „Gwiazda wieczorna” oraz „Listy”. Zmarł 15 czerwca 1889 roku.

1869 – Urodził się Stanisław Wyspiański, poeta, dramaturg i malarz, jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych artystów okresu Młodej Polski. Autor dramatów „Wesele”, „Wyzwolenie”, „Noc listopadowa” i „Warszawianka”. Twórca witraży, polichromii, portretów, pejzaży, pasteli, m. in. „Macierzyństwo”, „Śpiący Staś”, „Planty o świcie”. Zmarł 28 listopada 1907 roku.

1871 – Powstało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. W gronie założycieli znaleźli się Maria Kalergis, Stanisław Moniuszko, Józef i Henryk Wieniawscy. Towarzystwo organizowało koncerty, prowadziło działalność popularyzatorską, wydawniczą i dydaktyczną.

1882 – Urodził się Florian Znaniecki, socjolog, filozof kultury, od początku lat 40. XX wieku profesor na University of Illinois w Stanach Zjednoczonych. Jako jeden z pierwszych socjologów zastosował metodę badania dokumentów osobistych, takich jak autobiografie, listy czy pamiętniki. Autor licznych prac naukowych: „Wstęp do socjologii”, „Współczesne narody”, „Humanizm i poznanie” oraz najważniejszej, która przyniosła mu międzynarodową sławę – „Chłop polski w Europie i Ameryce”. Zmarł 23 marca 1958 roku. 135 roczn.

1882 – Urodził się Ignacy Kozielewski, pedagog, w okresie międzywojennym współtwórca harcerstwa polskiego. Autor wiersza „Wszystko, co nasze”, który od 1918 roku do dzisiaj jest hymnem harcerzy. Zmarł 1 lipca 1964 roku. 135 roczn.

1891 – W Warszawie urodził się Osip Mandelsztam, uważany za jednego z największych poetów rosyjskich XX wieku. Twórca zintelektualizowanej poezji filozoficznej, inspirowanej przez kulturę świata starożytnego i średniowiecza. Autor zbiorów wierszy: „Kamień”, „Tristia”, „Wiersze”. Aresztowany dwukrotnie w czasach stalinowskiego terroru, skazany na pobyt w obozie pracy. Zmarł w łagrze pod Władywostokiem, 27 grudnia 1938 roku.

1892 – Opublikowane zostały zasady koszykówki, gry wymyślonej przez Jamesa Naismitha w Stanach Zjednoczonych. W 1936 roku nowa gra została włączona do programu olimpiady w Berlinie. 125 roczn.

1895 -W Petersburgu odbyła się prapremiera baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego.

1895 -Urodził się Artturi Ilmari Virtanen, fiński biochemik, profesor uniwersytetu w Helsinkach. Prowadził badania nad fosforylowaniem w procesach fermentacji, bilansem azotowym i kwasowością gleby, przerobem mleka, działaniem insuliny. Opracował metodę konserwowania pasz. Laureat Nagrody Nobla w 1945 roku, w dziedzinie chemii. Zmarł 11 listopada 1973 roku.

1898 – Zmarł Lucjan Malinowski, językoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Akademii Umiejętności, współzałożyciel pierwszej na ziemiach polskich slawistycznej jednostki naukowo-dydaktycznej, nazwanej Seminarium Filologii Słowiańskiej. Badacz folkloru Śląska, któremu poświęcił wiele prac naukowych, między innymi „Zarysy życia ludowego na Śląsku”, „Bajki śląskie” i „Listy z podróży etnograficznej po Śląsku”, uważany za pioniera dialektologii polskiej. Urodził się 27 maja 1839 roku.

1901 – Urodził się Julian Lambor, geofizyk, hydrolog, członek Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiego Towarzystwa Meteorologicznego i Hydrologicznego. Opublikował ponad 70 prac z zakresu regulacji rzek, gospodarki wodnej, hydrologii i geofizyki. Zmarł 14 września 1973 roku.

1906 – Urodził się Aleksander Irzyński, wykładowca szybownictwa, jeniec Kozielska. Służył w 39. pułku piechoty, a następnie był wykładowcą w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Ze względu na uraz kręgosłupa w wypadku szybowcowym, nie był objęty mobilizacją. We wrześniu 1939 roku, jako oficer Wojska Polskiego trafił w ręce Sowietów. Więzień Kozielska, został zamordowany w Katyniu, w kwietniu 1940 roku. W 2007 roku awansowany do stopnia majora Wojska Polskiego.

1906 -Urodził się Arystoteles Sokratis Onasis, grecki armator i finansista, jeden z najbogatszych ludzi ówczesnych czasów. W wieku 25 lat był milionerem, rok później kupił sześć pierwszych statków. Zbudował flotyllę olbrzymich kontenerowców i zbiornikowców, większą niż posiada marynarka wielu krajów. W 1957 roku został właścicielem i zarządcą greckiej kompanii lotniczej. Zmarł 15 marca 1975 roku.

1907 – Urodził się Janusz Kusociński, lekkoatleta, olimpijczyk. Rekordzista świata na dystansie trzech tysięcy metrów. Na igrzyskach w Los Angeles zdobył złoty medal w biegu na dziesięć tysięcy metrów. Podczas II wojny światowej został aresztowany za działalność konspiracyjną i rozstrzelany 21 czerwca 1940 roku, w Palmirach. Jego imieniem nazwano ulicę w śródmieściu Warszawy. 110 roczn.

1908 – W Chicago ukazał się pierwszy numer „Dziennika Związkowego”, najstarszego ukazującego się do dziś dziennika polonijnego.

1909 – Wyprawa kierowana przez irlandzkiego podróżnika Ernesta Shackletona jako pierwsza w historii dotarła do południowego bieguna magnetycznego. Na biegunie stanęli Edgeworth David z dwoma towarzyszami – Douglasem Mawsonem i Leo Cottonem. Południowy biegun magnetyczny to punkt najbliższy południowego bieguna geograficznego, w którym linie pola magnetycznego biegną prostopadle do powierzchni Ziemi. Obecnie znajduje się w Antarktyce.

1910 -Urodził się Tadeusz Krwawicz, lekarz okulista, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był jednym z najwybitniejszych na świecie autorytetów w dziedzinie okulistyki. Zapoczątkował metody kriochirurgiczne w operacjach okulistycznych, zwłaszcza zaćmy. Zmarł 17 sierpnia 1988 roku.

1913 – Uruchomiono pierwszą linię telefoniczną między Berlinem a Nowym Jorkiem.

1914 – Urodził się Jan Maria Gisges, poeta, prozaik, autor sztuk scenicznych, w latach 1943 -1945 więzień obozów niemieckich, autor zbiorów poezji: „Pora dojrzewania”, „Rzeczy najmniejsze”, „Dzień spokojnego słońca”, powieści – „Czas słyszany po latach”, „Osty”. Zmarł 17 grudnia 1983 roku.

1918 – Zmarł Wojciech Kętrzyński, jeden z wybitniejszych mazurskich historyków, etnograf, poeta, dyrektor Zakładu Naukowego imienia Ossolińskich we Lwowie. Pionier polskich badań nad Mazurami. Urodził się 11 lipca 1838 roku.

1918 – Urodził Gamal Abel Naser, egipski polityk, pułkownik, jeden z założycieli i przywódców tajnej organizacji nacjonalistycznej Wolnych Oficerów, która w 1952 roku obaliła w Egipcie monarchię. Prezydent Egiptu od 1956 roku. Zmarł 28 września 1970 roku.

1919 – Została zamordowana Róża Luksemburg, polska i niemiecka działaczka robotnicza pochodzenia żydowskiego, członek partii Proletariat, współzałożycielka partii Socjaldemokracja Królestwa Polskiego, uczestniczka rewolucji 1905 roku w Warszawie i Sankt Petersburgu, współzałożycielka Komunistycznej Partii Niemiec w 1918 roku, autorka prac teoretycznych – „Kryzys socjaldemokracji”, „Wstęp do ekonomii politycznej”. Urodziła się 5 marca 1871 roku.

1919 – Został zamordowany Karl Liebknecht, niemiecki polityk komunistyczny i adwokat pochodzenia żydowskiego, przywódca założonej w 1889 roku II Międzynarodówki, jeden z organizatorów rewolucji listopadowej w Niemczech w 1918 roku, założyciel Komunistycznej Partii Niemiec. Urodził się13 sierpnia 1871 roku.

1919 – W nocy z 15 na 16 stycznia zginął w katastrofie morskiej koło Messyny na Morzu Śródziemnym Andrzej Małkowski, jeden z twórców polskiego skautingu, instruktor i teoretyk harcerstwa, działacz polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych. W czasie I wojny światowej organizował polskie drużyny skautowskie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Żołnierz armii Hallera. Urodził się 31 października 1888 roku.

1920 – Wprowadzenie marki polskiej jako jedynej waluty na obszarze całej Polski. W kwietniu tego samego roku zamknięto granice państwa na dziesięć dni, w czasie których miała odbyć się wymiana. Marka polska obowiązywała do 1924 roku, kiedy to została wprowadzona złotówka.

1925 – Urodził się Jarema Stępowski, aktor i piosenkarz. Zagrał w ponad 20 filmach – „Ewa chce spać”, „Giuseppe w Warszawie”, „Wojna domowa”, „Awantura o Basię”. Występował w Kabarecie Starszych Panów, między innymi w piosence „Odrażający drab”. Jest znany z wielu piosenek nawiązujących tematycznie i językowo do gwary i folkloru warszawskiego. Zmarł 11 stycznia 2001 roku.

1929 – Urodził się Martin Luther King, pastor baptysta i polityk, działacz na rzecz równouprawnienia. Laureat Pokojowej nagrody Nobla w 1964 roku. Stał się symbolem walki o prawa Murzynów w Stanach Zjednoczonych. Był organizatorem pokojowych manifestacji ludności murzyńskiej przeciw dyskryminacji rasowej, w tym słynnego „Marszu na Waszyngton”, 28 marca 1963 roku, który jest uważany za jedno z przełomowych wydarzeń w walce z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych. Został zamordowany w Memphis, 4 kwietnia 1968 roku.

1931 – Urodził się Jan Błoński, eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury francuskiej, redaktor tygodnika „Przekrój”, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor szkiców: „Stanisław Ignacy Witkiewicz”, „Proust w oczach krytyki światowej”, „Romans z tekstem”. W 1953 roku podpisał rezolucję ZLP w sprawie procesu krakowskiego. Czołowy przedstawiciel tzw. krakowskiej szkoły krytyki literackiej. Uważany za jednego z najbardziej wpływowych krytyków powojennych, doprowadził m.in. do wydania w Polsce wszystkich dzieł Witolda Gombrowicza. Zmarł 10 lutego 2009 roku.

1934 -Zmarł Hermann Bahr, austriacki pisarz, krytyk teatralny i literacki, autor dramatów i powieści. Uchodzi za twórcę terminu „modernizm”. Urodził się 19 lipca 1863 roku.

1935 – Pierwszy lot samolotu polskiej konstrukcji RWD-13. Powstał pod koniec 1934 roku w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych na Okęciu w Warszawie jako rozwinięcie linii samolotów turystycznych – RWD-6 i RWD-9. Głównymi konstruktorami byli Stanisław Rogalski i Jerzy Drzewiecki, obliczeniami zajmował się Leszek Dulęba.

1938 – Urodziła się Barbara Wrzesińska, aktorka teatralna i filmowa. Związana z warszawskimi teatrami -Współczesnym, Ateneum i Narodowym. Występowała również w filmie między innymi: „Lalka”, „Kazimierz Wielki”, „Czerwone ciernie”, „Bilans kwartalny”, „Wesele”, „Struktura kryształu”. Widzom telewizyjnym znana z kabaretów Olgi Lipińskiej.

1940 -Zmarł Jan Lorentowicz, krytyk literacki i teatralny, publicysta, wydawca i tłumacz, dyrektor Warszawskiej Szkoły Dramatycznej i Teatru Narodowego, pierwszy prezes polskiego PEN Clubu. Przyczynił się do odbudowy polskiego życia teatralnego po I wojnie światowej. Autor prac: „Ziemia polska w pieśni”, „Dwadzieścia lat teatru”, „Młoda Polska”. Urodził się 14 marca 1868 roku.

1942 – Urodził się Zdzisław Kaczmarek, operator, pracował między innymi przy filmach: „Co lubią tygrysy”, „Cesarskie cięcie”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Kochankowie mojej mamy”, „Czarodziej z Harlemu”, „Wieczny tułacz”. Członek Polskiej Akademii Filmowej. – 75 roczn.

1955 – Zmarł Yves Tanguy, amerykański malarz, pochodzenia francuskiego. Tworzył surrealistyczne kompozycje, głównie pejzaże z formami abstrakcyjnymi. Malarstwo Tanguy’ego charakteryzowało się niezwykłą precyzją w przedstawianiu rzeźbiarsko modelowanych kształtów. Urodził się 5 stycznia 1900 roku.

1961-Zmarł Andrzej Pronaszko, malarz, scenograf, pedagog, profesor warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Reprezentant awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku, członek ugrupowań Formiści i Praesens. W okresie międzywojennym autor kilkudziesięciu scenografii do sztuk w lwowskim Teatrze Wielkim. Urodził się 31 grudnia 1888 roku.

1968 – Zmarł Leopold Infeld, fizyk teoretyk, profesor Uniwersytetu w Toronto i Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik między innymi Alberta Einsteina w dziedzinie równań ruchu w ogólnej teorii względności, specjalista w dziedzinie teorii względności, teorii pola i elektrodynamiki, autor prac popularnonaukowych, między innymi: „Ewolucja fizyki”, „Kordian, fizyka i ja”, „Nowe drogi nauki. Kwanty i materja”. Urodził się 20 sierpnia 1898 roku.

1978 – Zmarł Teofil Ociepka, malarz samouk, przedstawiciel malarstwa naiwnego – prymitywizmu, górnik, teozof, jeden z przywódców Janowskiej Gminy Okultystycznej. Malarstwo traktował jak posłannictwo. Starał się przedstawiać w nim tematykę absolutną, w tym walkę dobra ze złem. Jego obrazy charakteryzują się bogactwem wyobraźni i urozmaiconą kolorystyką. Do najbardziej znanych należą: „Droga człowieka”, „Pustelnik”, „Skarbnik”. Urodził się 22 kwietnia 1891 roku.

1979 -Zmarła Olga Drahonowska-Małkowska, jedna z twórczyń polskiego skautingu, instruktorka harcerska. Żona Andrzeja Małkowskiego, współzałożyciela polskiego skautingu. W 1927 roku władze Związku Harcerstwa Polskiego obdarzyły ją godnością Harcmistrzyni Rzeczypospolitej. Urodziła się 1 września 1888 roku.

1980 – Zmarł Leszek Herdegen, aktor i poeta, grał w krakowskich i warszawskich teatrach. Kreował między innymi rolę Kaliguli, króla Edypa, grał u Szajny w „Dantem”. Wystąpił także w filmach: „Faraon”, „Rok pierwszy”, „Znicz olimpijski”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Potop”, „Bilet powrotny”, a także w serialu telewizyjnym „Polskie Drogi”. Urodził się 28 maja 1929 roku.

1981 – Papież Jan Paweł II przyjął na audiencji delegację Solidarności z Lechem Wałęsą na czele. Byli to między innymi, Andrzej Celiński, Bohdan Cywiński, ks. Henryk Jankowski, Roman Kukułowicz, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Karol Modzelewski, Anna Walentynowicz i Kazimierz Świtoń. Przed spotkaniem z Janem Pawłem II Wałęsa w krótkiej wypowiedzi dla światowych mediów stwierdził: „Syn przyszedł do ojca”. Goście przekazali papieżowi miniaturę odsłoniętego miesiąc wcześniej w Gdańsku, Pomnika Poległych Stoczniowców oraz album dokumentujący strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

1985 -Zmarła Wanda Telakowska, malarka i graficzka, pedagog. W 1950 roku założyła w Warszawie Instytut Wzornictwa Przemysłowego, pierwszą tego typu placówkę w Europie. Była inicjatorką powstania kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Urodziła się 20 kwietnia 1905 roku.

1988 – Zmarł Sean McBride, irlandzki działacz na rzecz pokoju i praw człowieka, współtwórca i przez kilkanaście lat przewodniczący organizacji Amnesty International, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1974 roku. Urodził się 26 stycznia 1904 roku.

1990 – Rozpoczęła nadawanie pierwsza polska komercyjna stacja radiowa – Radio Małopolska FUN z Krakowa. Początkowo można było słuchać programu francuskiego Radia FUN, później na antenie pojawili się polscy prowadzący i utwory. Wkrótce stacja zmieniła nazwę na RMF FM, pod którą nadaje do dziś.

1995 -Zmarł Andrzej Krasicki, aktor filmowy i telewizyjny. Wystąpił w ponad dwustu filmach, jak: „Kapelusz pana Anatola”, „Pan Anatol szuka miliona”, „Krzyżacy”, „Zezowate szczęście”, „Gorzka miłość”, „Generał Berling”, „Kamienne tablice”. Urodził się 31 października 1918 roku.

ęłęó1996 – Zmarł Edward Makula, pilot szybowcowy, mistrz świata z 1963 roku w klasie otwartej. Jako pierwszy Polak przeleciał komunikacyjnym samolotem z Polski do Japonii nad biegunem północnym. Był pilotem lotnictwa sanitarnego oraz kapitanem Polskich Linii Lotniczych LOT. 7-krotny rekordzista świata i 17-krotny rekordzista Polski. Sędzia międzynarodowy w sporcie szybowcowym, instruktor. Zdobywca medali – Tańskiego i Lilienthala oraz Złotej Odznaki Szybowcowej z trzema diamentami. Urodził się 4 lipca 1930 roku.

2000 -Zginął Żeljko Rażnjatović, pseudonim Arkan, serbski watażka, poszukiwany od 1997 roku przez ONZ-owski Międzynarodowy Trybunał Karny do Spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii. Paramilitarna formacja Rażnjatovicia „Tygrysy” brała udział w wojnie chorwackiej i bośniackiej, dopuszczając się zbrodni na ludności nieserbskiej. Urodził się 17 kwietnia 1952 roku.

2001 – Początek Wikipedii, wielojęzycznego projektu internetowej encyklopedii, działającej na zasadzie otwartej treści. Slogan Wikipedii brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”. Obecnie jest dostępna w blisko trzystu wersjach językowych i ma ponad 35,9 miliona artykułów. Jej założycielem i współtwórcą jest Jimmy Wales.

2002 – Zmarł Hieronim Przybył, reżyser, twórca filmów: „Paryż – Warszawa bez wizy”, „Rzeczpospolita babska”, „Dziś w nocy umrze miasto”, „Spóźnieni przechodnie”, „Milion za Laurę”, „Trapez”. Urodził się 12 stycznia 1929 roku. – 15 roczn.

2005 – Zmarła Victoria de los Ángeles, hiszpańska śpiewaczka operowa, sopran, jedna z najwybitniejszych artystek operowych 20. wieku. Nagrywała dla radia i wytwórni płytowych, w sumie ponad 80 płyt, w tym 21 oper oraz 25 recitali. Dwa razy wystąpiła w Polsce. Urodziła się 1 listopada 1923 roku.

2010 -Zmarł Marshall Nirenberg, amerykański biochemik i genetyk, laureat Nagrody Nobla w 1968 roku, w dziedzinie medycyny, wraz z Robertem Holleyem i Har Gobind Khoraną, za opisanie kodu genetycznego i jego roli w systemie białek. Urodził się 10 kwietnia 1927 roku

2011 – Zmarła Susannah York, właśc. Susannah Yolande Fletcher, angielska aktorka filmowa i teatralna, wystąpiła w obrazach „Żółtobrody”, „Przygody Toma Jonesa”, „Honor pułku”. Była nominowana do Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Czyż nie dobija się koni?” z 1969 roku w reżyserii Sydney’a Pollacka. Urodziła się 9 stycznia 1939 roku.

2012 – Zmarł Bronisław Troński, pisarz i dziennikarz, żołnierz Armii Krajowej, okręgu wileńskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, wieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej. Autor książek: „Wspomnienia dziennikarzy z okupacji hitlerowskiej”, „Turcja bez tajemnic”, „Człowiek na ruchomych piaskach”. Urodził się 23 września 1921 roku. – 5 roczn.

2014 – Zmarł Eugeniusz Walerian Haneman , fotograf, operator filmowy, i wykładowca. Znany z fotografii dokumentujących wydarzenia Powstania Warszawskiego. W latach 1953-2005 wykładał fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej, a równolegle pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej w Krakowie. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w latach 1934-1999. W 1957 roku otrzymał honorowy tytuł Artiste FIAP. Urodził się 14 kwietnia 1917 roku.

2015 – Zmarł Ervin Drake, amerykański kompozytor i autor tekstów piosenek, najbardziej aktywny zawodowo w latach ’40, ’50 i ’60 XX wieku. Twórca wielu tekstów utworów popowych oraz jazzowych, w 1952 roku napisał piosenkę o Marilyn Monroe zatytułowaną „Marilyn”. Jego najbardziej znane kompozycje to piosenki „I Believe” Frankie Laine’a i „It Was a Very Good Year” Franka Sinatry. Członek Songwriters Hall of Fame. Urodził się 3 kwietnia 1919 roku.

15 stycznia – Dzień Wikipedii, obchodzony w rocznicę rozpoczęcia wielojęzycznego projektu internetowej encyklopedii w 2001 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Oleksiak

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520