6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Szef MSZ o postanowieniu TSUE: Należy stworzyć sytuację, by sędziowie SN powrócili do funkcji czynnej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef MSZ Jacek Czaputowicz mówi o kształcie ewentualnych zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Minister zapytany przez Polskie Radio, stwierdził, że przyszła nowelizacja powinna skupić się na powrocie sędziów odesłanych w stan spoczynku do stanu czynnego. Podkreślił, że jego zdaniem obecnie nie są oni sędziami czynnymi.
To reakcja na piątkowe postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał wstrzymanie nominacji sędziów Sądu Najwyższego. Ponadto – według Trybunału – sędziowie odesłani w stan spoczynku mają zostać przywróceni do pracy na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym.
Jak mówił szef polskiej dyplomacji, przejście sędziów w stan spoczynku nastąpiło. „Jak rozumiem postanowienie, należy stworzyć taką sytuację, by oni mogli powrócić do funkcji czynnej, sędziego czynnego. I żeby to nastąpiło, potrzebna jest nowelizacja ustawy. Oznacza to zarazem, że oni obecnie nie są sędziami czynnymi. Więc potrzebne są specjalne działania prawne. Moim zdaniem dotyczy to także pani profesor Gersdorf, która jest sędzią w stanie spoczynku, czyli nie jest sędzią czynnym i w związku z tym nie jest też prezesem” – wyjaśniał Jacek Czaputowicz. Minister o możliwości nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym wspominał już wczoraj.
Szef MSZ dodał, że jeśli przyszłe orzeczenie unijnego trybunału nakazałoby powrót sędzi Małgorzaty Gersdorf na funkcję I Prezesa Sądu Najwyższego, to – jak się wyraził – „jest to kwestia otwarta”.
Jacek Czaputowicz nie chciał jednak mówić o terminie złożenia projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. „To jest kwestia władz – parlamentu, ale też oczywiście rządu, prezydenta, kiedy te działania będą podjęte. Myślę, że należy poczekać, analizy prawne muszą być głębsze niż taka szybka jeden dzień po otrzymaniu dokumentów, zastanowić się, przedyskutować między instytucjami, być może także z przedstawicielami Komisji Europejskiej, i podjąć właściwe działania” – tłumaczył minister spraw zagranicznych.
Wcześniej rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek oświadczyła, że PiS obecnie nie pracuje nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Wicemarszałek Sejmu zapewniła jednocześnie, że Polska będzie respektować wyroki TSUE.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/Rita/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520