Paryż: Napad na luksusowy hotel Ritz. Skradziono biżuterię o wartości 4,5 mln euro

Paryż: Napad na luksusowy hotel Ritz. Skradziono biżuterię o wartości 4,5 mln euro

Spektakularny napad na słynny hotel Ritz w Paryżu. Złodzieje, którzy w pięciu włamali się do hotelowego sklepu z biżuterią, ukradli kosztowności o wartości około 4,5 miliona euro.

Pięciu mężczyzn włamało się do istniejącego od 1889 r. pięciogwiazdkowego hotelu Ritz na placu Vendôme w środę ok. godziny 18:30, podaje brytyjski dziennik „The Telegraph”, powołujący się na francuskie media. Złodzieje byli uzbrojeni w siekiery, którymi stłukli szyby w oknach wystawowych hotelowego sklepu z biżuterią, znajdującego się koło wejścia do hotelu i ukradli kosztowności o łącznej wartości ok. 4,5 mln euro.

Według francuskiego dziennika „Le Parisien”, który cytuje policyjne źródła, w napadzie przeszkodził policjant, który patrolował okolicę. Trzech mężczyzn udało się aresztować, jednak dwóch uciekło na skuterze, prawdopodobnie wraz z łupem. Policja, która od razu po napadzie zamknęła plac Vendôme, nie poinformowała czy udało się odzyskać skradzioną biżuterię.

Paryskie służby nie potwierdzają też relacji świadków, z których wynika, że złodzieje mieli przy sobie broń i oddali strzały. „Usłyszeliśmy jakiś huk, na ulicy był chaos. Przechodnie ukrywali się w hotelu. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje, dopóki ktoś nie powiedział nam, że doszło do włamania”, powiedział jeden z pracowników hotelu agencji AFP. Z kolei kobieta, która w momencie włamania była w hotelowym barze, relacjonowała w rozmowie z Associated Press, że ludzie myśleli, że to atak terrorystyczny i w panice uciekali.

Luksusowy hotel Ritz, który należy do milionera Mohameda Al-Fayeda, ojca Dodiego Al-Fayeda, kochanka księżnej Diany, został ponownie otwarty w ubiegłym roku po czteroletnim remoncie. W ciągu 128-letniej historii słynnego Ritza nocowali tutaj m.in. Coco Chanel, Charlie Chaplin i Ernest Hemingway. Było to również ostatnie miejsce, w którym przebywali księżna Walii z Al-Fayedem, którzy zginęli w wypadku samochodowym  31 sierpnia 1997 r.

To nie pierwsze włamanie do hotelu Ritz oraz na placu Vendôme, na którym znajdują się luksusowe sklepy z markową odzieżą i biżuterią. W serii napadów w tej luksusowej okolicy w 2014 r. skradziono łącznie diamenty, których wartość szacuje się od 420 tysięcy do dwóch mln euro. Dwa lata później uzbrojeni złodzieje zabrali z salonu marki Chopard biżuterię o wartości sześciu mln euro. Tego samego roku Paryżem wstrząsnął napad na amerykańską celebrytkę Kim Kardashian. Gwiazda straciła wtedy złoto i diamenty o łącznej wartości dziewięciu mln euro, z czego odzyskała tylko krzyżyk o wartości 30 tys. euro.

Aleksandra Gersz AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0