13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Morawiecki: „Polska ma nie być Polską uprzywilejowanych, musi być dla wszystkich”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Polska ma nie być Polską uprzywilejowanych, musi być dla wszystkich” – mówił Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Lublina. Od kwietnia w weekendy politycy PiS spotykają się z mieszkańcami miejscowości w całym kraju. Hasłem spotkań jest „Polska jest jedna”. Dziś odwiedzili między innymi Nowy Sącz, Siedlce, Zduńską Dąbrowę i Sosnowiec.
Premier odwiedził województwo lubelskie. Podkreślił, że rządowi zależy na podniesieniu poziomu życia Polaków i dlatego głównym elementem jego programu jest „solidaryzm i sprawiedliwość”. Mateusz Morawiecki tłumaczył, że jego gabinet poprzez uruchamianie kolejnych programów podejmuje działania na rzecz rodziny, pracy, godnej płacy i mieszkania. Premier przypomniał o trosce rządu o budowanie dla Polaków tanich mieszkań oraz o dopłatach do czynszów dla najemców w ramach programu Mieszkanie Plus. Mateusz Morawiecki mówił również, że rządowi zależy na tworzeniu nowych miejsc pracy i podniesieniu płac. Zwracał przy tym uwagę na rekordowy spadek bezrobocia. Jak mówił, obecnie bezrobocie w skali kraju porównywane przez Komisję Europejską oscyluje koło 4,5 procenta. Jak dodał, to jedno z najniższych w Europie. „Jesteśmy na 5-tym miejscu w Unii Europejskiej. To 4, czy 5 lat temu było nie do pomyślenia” – mówił Mateusz Morawiecki.
Przed Lublinem premier złożył wizytę w Białej – Podlaskiej, gdzie uczestniczył w uroczystym przekazaniu kluczy lokatorom do mieszkań wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
Pięć nowych propozycji społeczno-gospodarczych premiera Mateusza Morawieckiego przypomniał podczas spotkania mieszkańcami Nowego Sącza Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Chodzi m.in. o obniżkę od początku przyszłego roku podatku CIT dla małych firm z 15 do 9 procent. Obejmie ona kilkaset tysięcy przedsiębiorstw. „Liczymy, że to wpłynie na ograniczenie szarej strefy i będą dodatkowe wpływy do budżetu państwa” – podkreślił Marek Kuchciński.
Wśród propozycji programowych jest także wprowadzenie małego ZUS-u naliczanego proporcjonalnie do przychodów dla firm. Ma ona zachęcić do zakładania nowych przedsiębiorstw. „Jest to sprawiedliwe obciążenie budżetów firm” – mówił Marek Kuchciński.
Marszałek Sejmu podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w sposób systemowy zajmuje się pomocą dla niepełnosprawnych. Wskazał na przyjęte niedawno przez Sejm ustawy – dotyczącą rehabilitacji oraz wsparcia opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Marek Kuchciński dodał, że poprzednie rządy unikały tego tematu.
W podobnym tonie wypowiadał się wicepremier Piotr Gliński. Minister kultury w trakcie spotkania z mieszkańcami Siedlec podkreślił, że prace nad wzmocnienie pomocy dla niepełnosprawnych cały czas trwają, a w połowie czerwca ma zostać ogłoszony nowy system orzekania o niepełnosprawności. Podkreślił, że rozwiązanie to powstało przed protestem. Wicepremier zapewnił, że rząd nie podejmuje doraźnych działań, ale po prostu systematycznie pracuje. Reformę systemu orzecznictwa od dłuższego czasu przygotowuje zespół pod przewodnictwem szefowej ZUS. Nowe przepisy mogą wejść w życie od przyszłego roku.
Z kolei minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel odwiedził województwo łódzkie – m.in. Zduńską Dąbrowę i Popów oraz gospodarstwo państwa Marleny i Damiana Rusek w miejscowości Mięsośnia. Krzysztof Jurgiel mówił, że spotkania z rolnikami są ważne w kontekście wypracowywanej obecnie nowej perspektywy budżetu unijnego. Pozwalają ocenić potrzeby rolników i sprawdzić, czy rozwiązania przygotowane przez ekspertów wychodzą im naprzeciw.
Natomiast o migrantach, polityce zagranicznej i planach rządu na kolejne lata rozmawiała w Sosnowcu z mieszkańcami europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Podczas spotkania poruszono także temat protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że rząd spełnił dwa początkowe postulaty protestujących – podwyższył rentę socjalną oraz wprowadził nielimitowane świadczenia w postaci rehabilitacji oraz wyrobów medycznych.
W ramach otwartych spotkań „Polska jest jedna” przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości do końca lipca odwiedzą w sumie prawie 700 miejscowości.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520