11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Krystyna Krauze laureatką IX Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Krystyna Krazue za film „Braciszek Karel” otrzymała Nagrodę Główną – Złoty Opornik – na IX Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W sumie w Konkursie Głównym startowało 30 dokumentów poświęconych polskiej i nie tylko drodze do wolności w latach 1939 – 89. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio.

„Braciszek Karel” to opowieść o Karelu Krylu, legendarnym bardzie Praskiej Wiosny, czeskim Jacku Kaczmarskim, emigrancie politycznym od 1969 roku, redaktorze czeskiej sekcji Radia Wolna Europa.
Krystyna Krauze wyjaśnia, że zrobiła ten film z powodów osobistych, ponieważ dobrze znała Karela Kryla, który pomógł jej ukończyć praską szkołę filmową FAMU. Zarazem, dzięki temu dokumentowi – mówi reżyserka – udało się przekazać Czechom wiedzę o tym, co działo się w Polsce od 1968 do ’89 roku.
Krystyna Krauze tłumaczy, że zrobiła ten film także po to, by pokazać związki Karela Kryla z polską opozycją. Twórca, między innymi, napisał pierwszą piosenkę o buncie robotniczym na Wybrzeżu w 1970 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego koncertował z Jackiem Kaczmarskim, a zarobione pieniądze przekazywał polskim opozycjonistom.
Przewodniczący jury Konkursu Głównego, reżyser Maciej Drygas wyjaśnia, że film Krystyny Krazue to bardzo osobisty i wzruszający portret Karela Kryla. Zarazem, mówi Maciej Drygas, reżyserka bardzo sprawnie wykorzystała materiały archiwalne, stwarzając portret czechosłowackich opozycjonistów, jednocześnie pozwalając poznać całą naszą historię.
W sumie w Konkursie Głównym Festiwalu NNW startowało 30 dokumentów. Maciej Drygas podkreśla, że wiele z tych filmów jest niezwykle wartościowych. Przewodniczący jury wyjaśnia, że niewątpliwą wartością konkursowych dokumentów jest wybór tematów, często są to odnalezione przez autorów filmów historie, porażające swym dramatem losy bohaterów.
Wyróżnienie otrzymał film „Jak Oskar obalał komunę” w reżyserii Piotra Kucińskiego i Mirosława Basaja, ukazujacy wybitnych naukowców Solidarności Walczącej, którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną. Jurorzy wyróżnili również film „Polski nic nie zniszczy. Historia chorążego Antoniego Dołęgi” w reżyserii Bogny Bender-Motyki, dokument Dariusza Walusiaka o ostatnim polskim partyzancie Józefie Franczaku „Mój przyjaciel Laluś” oraz film o Romualdzie Rajsie „Burym”, pod tytułem „Podwójnie wyklęty” w reżyserii Ewy Szakalickiej.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR W.Banach&K.Darmoros/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520