HomePOLSKA

Gaz z Norwegii ma być jednym z głównych źródeł nierosyjskich dostaw do Polski

Gaz z Norwegii ma być jednym z głównych źródeł nierosyjskich dostaw do Polski

Gaz z Norwegii ma być jednym z głównych źródeł nierosyjskich dostaw do Polski. PGNiG działa w tym kraju od 10 lat. Spółka planuje, że do 2022 roku zwiększy istotnie pozyskiwanie surowca ze swoich norweskich koncesji – przynajmniej do 2 i pół miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. W tym roku wydobycie to może wynieść pół miliarda metrów sześciennych.

Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl uważa, że dzięki nowym inwestycjom PGNiG będzie mógł zaoferować atrakcyjną cenę gazu w Polsce. Według niego, w ten sposób nasz rynek może być bardziej konkurencyjny w porównaniu z niemieckim. Wojciech Jakóbik dodał, że oprócz zwiększenia wydobycia w Norwegii, PGNiG być może kupi dodatkowy gaz na przykład od firmy Statoil, albo innego dostawcy, który jest obecny na Morzu Północnym. “Ten surowiec planowanym gazociągiem Baltic Pipe, którym rocznie będzie można przesłać do 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, PGNiG planuje sprowadzać do Polski” – wyjaśnił.
Wojciech Jakóbik powiedział, że w tym planie chodzi też o to, by surowcem sprowadzanym tą drogą podzielić się z sąsiadami.

IAR K.P./dw

COMMENTS