Głosowanie nad budżetem na 2018 rok

Głosowanie nad budżetem na 2018 rok

Posłowie w głosowaniu zdecydują o losach tegorocznego budżetu. Wczoraj poprawkami do niego zajęła się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Posłowie decydowali łącznie o ponad 130 poprawkach. Zaakceptowali w większości te zgłoszone przez PiS.

Jak mówił wczoraj po posiedzeniu komisji prowadzący obrady poseł Janusz Szewczak z Prawa i Sprawiedliwości były to głównie małe lokalne wydatki, takie jak zakup pił dla strażaków czy defibrylatorów dla pogotowia, renowacja cmentarzy, zabytków, zakup karetek czy mniejsze inwestycje infrastrukturalne.
Wśród poprawek, które zyskały akceptację wszystkich partii, było przeznaczenie 1 miliona 200 tysięcy złotych na powstanie Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego imienia profesora Zbigniewa Religi. Zapisany w poprawce koszt przedsięwzięcia to 85 milionów złotych.
Minister finansów Teresa Czerwińska, jeszcze przed głosowaniami w komisji finansów zwracała uwagę, że pozytywną ocenę resortu mogą uzyskać tylko te zmiany, których źródłem finansowania są pieniądze na organizację wystawy Expo w Łodzi w 2022. Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że to miasto nie będzie organizatorem wystawy. To oznacza, że pieniądze na ten cel można przeznaczyć na inne wydatki.
Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Ministerstwo Finansów wzrost gospodarczy w 2018 roku wyniesie 3,8 procent. Ceny mają wzrosnąć o 2,3 procent. Rząd założył, że bezrobocie na koniec roku ma wynieść 6,4 procent. Dochody mają przekroczyć 355 miliardów, a wydatki blisko 397 miliardów złotych. To oznacza, że deficyt przekroczy 41 miliardów złotych.
W harmonogramie na stronie Sejmu zapisano, że głosowania, podczas których posłowie zdecydują o budżecie, mają rozpocząć się o godzinie 9.

IAR / Karol Tokarczyk/ kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0