W Sejmie debata dotycząca aborcji

W Sejmie debata dotycząca aborcji

W Sejmie trwa debata nad obywatelskim projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym macierzyństwie. Projekt, złożony przez komitet “Ratujmy Kobiety 2017”, zakłada między innymi możliwość aborcji na życzenie do końca 12. tygodnia ciąży, przywrócenie dostępu do tak zwanych pigułek dzień po oraz wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. 
W imieniu wnioskodawców, środowisk feministycznych i lewicowych, mówiła Barbara Nowacka. Apelowała do posłów, aby projekt został uchwalony przez parlamentarzystów.
W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrała Anna Milczanowska. Powiedziała, że wspomniany projekt ustawy “likwiduje lub drastycznie ogranicza ochronę życia dziecka rosnącego w łonie matki”. “Usuwa z polskiego porządku prawnego określenie dziecka poczętego, a możliwość zabicia dziecka przed narodzinami proponuje podnieść do rangi prawa podmiotowego matki – tak jakby nienarodzone dziecko było jej własnością. W majestacie prawa proponuje się ohydną zbrodnię, jaką jest zabijanie bezbronnego dziecka” – mówiła posłanka Milczanowska.
W Sejmie na godzinę 19.00 zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu “Zatrzymaj aborcję”. Jego celem jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wyjątku pozwalającego na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę.
Według danych ministerstwa zdrowia, w 2016 roku, w Polsce przeprowadzono 1098 aborcji, z czego 1042 dotyczyło właśnie podejrzenia choroby lub niepełnosprawności. To o ponad 50 więcej niż w roku 2015.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0