HomePOLSKAMazowieckie

Zyta Gilowska nie żyje. Miała 66 lat

Zyta Gilowska nie żyje. Miała 66 lat

W wieku 66 lat zmarła Zyta Gilowska, była wicepremier i minister finansów.

O śmierci Zyty Gilowskiej poinformował klub PiS. Potwierdziła ją także rodzina posłanki na Sejm IV i VI kadencji. Zyta Gilowska od lat zmagała się z ciężką chorobą serca. Pogrzeb byłej wicepremier i minister finansów ma odbyć się w sobotę 9 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Świdniku.

 

Zyta Janina Gilowska z domu Napolska, urodziła się 7 lipca 1949 w Nowym Mieście Lubawskim. Polska polityk, profesor nauk ekonomicznych, minister finansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2001–2005 i 2007–2008 posłanka na Sejm IV i VI kadencji, od 2010 do 2013 członkini Rady Polityki Pieniężnej. Zyta Gilowska była ostatnimk prawicowym minitsrem finansów.

Była profesorem nauk ekonomicznych. Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie zrobiła doktorat z ekonomiki rolnictwa i habilitację na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Postanowieniem Prezydenta RP z 16 sierpnia 1999 otrzymała tytuł naukowy profesora. Wykładała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie od 2001 zajmowała stanowisko profesora zwyczajnego. Była także członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

7 stycznia 2006 prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera Kazimierza Marcinkiewicza powołał Gilowską na urząd wicepremiera i ministra finansów. Jej odwołanie nastąpiło 24 czerwca 2006, kiedy to Rzecznik Interesu Publicznego, Włodzimierz Olszewski, zarzucił Zycie Gilowskiej „kłamstwo lustracyjne”. Sąd lustracyjny pierwszej instancji, po rozpatrzeniu sprawy, w dniu 6 września 2006 orzekł jednak, że złożyła ona zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. 22 września 2006 została powołana na wniosek premiera na stanowiska ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. 7 września 2007 została odwołana z funkcji wicepremiera i ministra finansów z jednoczesnym powołaniem na sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i tymczasowego kierownika resortu. 10 września tego samego roku ponownie została powołana na oba urzędy

COMMENTS