Zdrowie Polaków: Najdłużej żyją mieszkańcy województwa podkarpackiego, najkrócej – w Łódzkiem

Zdrowie Polaków: Najdłużej żyją mieszkańcy województwa podkarpackiego, najkrócej – w Łódzkiem

Najdłużej żyją mieszkańcy województwa podkarpackiego, najkrócej – w Łódzkiem – pokazuje najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”.

Wynika z niego, że zdrowie Polaków powoli się poprawia. Widać duże zróżnicowanie stanu zdrowia w zależności od wykształcenia. Trzydziestoletni mężczyzna po studiach żyje o 12 lat dłużej niż jego rówieśnik z wykształceniem podstawowym.

Różnice są też w zależności od miejsca zamieszkania, mówi zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny profesor Bogdan Wojtyniak. „Mężczyźni z Piotrowa Trybunalskiego żyją o siedem lat krócej niż mieszkańcy Rzeszowa. W przypadku kobiet najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku, a najkrócej – miast województwa śląskiego”, dodaje profesor Wojtyniak.

Największym zagrożeniem zdrowia i życia Polaków są choroby serca i naczyń, a w ostatnich latach – choroby nowotworowe.

Chodzi o nowotwory, które można wcześnie wykrywać i skutecznie leczyć, mówi profesor Magdalena Bielska – Lasota z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. „To jest rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita grubego, rak gruczołu krokowego, czerniak skóry. To są nowotwory dobrze rokujące, na które ludzie nie powinni już umierać. W Polsce umierają. I choć sytuacja się poprawia, to te wskaźniki od wielu lat są za niskie”, mówi profesor Bielska – Lasota.

Według raportu polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Prognozy przewidują, że w 2050 roku liczba Polaków w wieku 60 lat wzrośnie o 40 procent, a osób po 85. roku życia będzie o półtora miliona więcej niż obecnie.

W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się stały wzrost nominalnych nakładów na ochronę zdrowia, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wydatki w Polsce, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej są znacznie mniejsze (6,3 procent PKB w Polsce w stosunku do 9 procent w UE).

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/asCOMMENTS

WORDPRESS: 0