HomePOLSKA

Żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z zarzutami m.in. za składanie fałszywych zeznań podatkowych

Żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z zarzutami m.in. za składanie fałszywych zeznań podatkowych

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, w tym przeciwko europosłance PO Magdalenie A. i jej matce – podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na Prokuraturę Krajową. Jak pisze agencja, eurodeputowana jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych.
Żona zmarłego prezydenta Gdańska miała zataić w zeznaniach podatkowych za lata dochód w wysokości blisko 300 tys. złotych za rok 2011 i kolejnych sto tysięcy za 2012 r. Zarzuty dotyczą też nierozliczenia dochodów z wynajmu mieszkań.
Wśród oskarżonych znajduje się też matka europosłanki PO Janina A., która miała usłyszeć zarzut składania fałszywych zeznań w śledztwie ws. oświadczenia majątkowego zmarłego prezydenta Gdańska.
Korupcję zarzucono również dwóm biznesmenom. Mężczyźni mieli wpływać na zmianę niekorzystnego dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, w zamian znacznie zaniżając cenę trzech mieszkań na gdańskim Jelitkowie. Zakupiła je rodzina A.
Kolejny z oskarżonych to urzędnik miejski, który w zamian za korzyść majątkową nie dochodził zadośćuczynienia dla miasta za opóźnienia w przekazaniu magistratowi czterdziestu siedmiu mieszkań. Łącznie chodziło o blisko 12 milionów złotych.
Wobec tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza toczył się drugi proces o nieprawdziwe dane w oświadczeniach majątkowych za lata 2010-2012. Sprawa została umorzona po śmierci prezydenta.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PAP/d rydz/w zr

COMMENTS