"> Zmiany w rządzie PiS w ciągu najbliższych tygodni. Kto straci stanowisko? - wiadomosci.com

Zmiany w rządzie PiS w ciągu najbliższych tygodni. Kto straci stanowisko?

Zmiany w rządzie PiS w ciągu najbliższych tygodni. Kto straci stanowisko?

W ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni dojdzie prawdopodobnie do zmian w składzie obecnego rządu. Zmiany mogą dotknąć, m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Zdrowia.

Szef MSWiA Paweł Szefernaker stwierdził dziś, że choć rząd działa skutecznie, to nastąpią w nim „pewne korekty”. Co się zmieni? Minister w rozmowie z „Super Expresem” mówił, że jest to „dyskusja wewnątrz obozu politycznego na najbliższe dni”. – Ale o szczegółach jeszcze dzisiaj nie rozmawiamy – zaznaczył, dodając, że „każdy, kto jest uczciwy może spać spokojnie”. O „pewnych korektach” w składzie rządu mówił również na antenie Polsat News Jacek Sasin. Wicepremier zapewniał jednak, że obecny premier Mateusz Morawiecki będzie po wyborach wystawiony przez PiS do pełnienia tej funkcji.

 

– Ani to nie będzie rząd nowy, ani taki sam jak dotychczas, tak przewiduję – mówił. Sasin dopytywany o owe „korekty”, sprecyzował, że zmiany dotyczyć mogą obszarów resortów gospodarczych. – Tam potrzeba takiego nowego przemyślenia konstrukcji resortów – mówił, dodając, że on sam „z pozycji szefa komitetu stałego Rady Ministrów obserwował takiego różnego rodzaju kompetencyjne spory”. – One wynikały z tego, że może te kompetencje nie były zbyt jasno określone pomiędzy resortami, to na pewno trzeba poprawić – zaznaczył.

 

Zmiany na listach podyktowane mają być również znaczącym umocnieniem partii współtworzących listy PiS. W nowym Sejmie będzie bowiem po kilkunastu połów z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gawina. Nieoficjalnie w tym kontekście często pada nazwisko tego pierwszego. Mówi się, że Zbigniewowi Ziobrze przypadnie w nowym rozdaniu stanowisko wicepremiera. Przy czym ma on zachować również tekę ministra sprawiedliwości.

 

W kontekście zmian wymienia się również nazwisko Jacka Czaputowicza. Minister spraw zagranicznych miałby pożegnać się z resortem. Na jego miejsce typuje się m.in. obecnego ministra nauki Jarosława Gowina lub kogoś z Porozumienia. Z kolei jak donosi „Fakt” nowym szefem MSZ mógłby zostać Krzysztof Szczerski (obecnie doradca prezydenta RP), a ministrem finansów prezes zarządu Banku Pekao Michał Krupiński. „Planowane jest też przywrócenie ministerstwa skarbu państwa, a kandydatem na jego szefa miałby być szef PKN Orlen Daniel Obajtek” – pisze dziennik.

 

Coraz więcej spekuluje się również co do zmian w resorcie zdrowia. W sejmowych kuluarach coraz częściej słychać stanowisko stracić może minister Łukasz Szumowski.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0