13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Zmiany w kodeksie drogowym. Będzie obowiązek jazdy na suwak i mandaty za niestosowanie się do oznakowania

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Korki to zmora wielu polskich miast. Mogłyby być nieco mniejsze, gdyby kierowcy byli wobec siebie bardziej uprzejmi. Dlatego m.in. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało zmiany w kodeksie drogowym. Co dokładnie ma się zmienić?

Jednym z rozwiązań mającym pomóc w zmniejszeniu korków na ulicach polskich miast jest wprowadzenie odpowiedniego oznakowania i bardziej uprzejma jazda wielu kierowców. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury zamierza dokonać zmian w kodeksie drogowym, które wprowadzą obowiązek jazdy na suwak i mandaty za niestosowanie się do niego.

 

Jazda na suwak służy temu, aby ruch był płynny na wszystkich pasach. Taka jazda to nic innego jak umożliwienie płynnej jazdy jednocześnie na dwóch pasach ruchu w jednym kierunku poprzez naprzemienne włączanie się do ruchu pojazdów.

 

Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, gdy samochody na jednym pasie cały czas stoją, a na drugim jadą, ponieważ kierowcy nie wpuszczają ich na swój pas. Takie prawne rozwiązanie funkcjonuje już w wielu europejskich krajach i skutecznie rozładowuje korki. W Polsce natomiast, w niektórych miastach takie miejsca są już oznakowane, ale jest to dla kierowców tylko zalecenie takiej jazdy, a nie obowiązek. Dlatego niestety wielu z nich ignoruje to przez co tworzą się jeszcze większe kroki.

 

Jak informuje „Rzeczpospolita”, projekt nowelizacji kodeksu drogowego ma jeszcze w tym roku trafić do Rządowego Centrum Legislacji. Nowe przepisy będą nakazywały kierowcom poruszającym się kończącym się pasem dojeżdżać do jego końca, chyba że będą oni mieli możliwość wcześniejszej zmiany pasa bez tamowania ruchu. Natomiast kierowcy jadący drugim pasem będą musieli wpuszczać kierowców z kończącego się pasa metodą na suwak.

 

 

 

oprac. (vp), aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520