HomeŚląskie

ZM Henryk Kania: Były prezes zatrzymany przez CBŚP. Firma ma zarządcę sądowego

ZM Henryk Kania: Były prezes zatrzymany przez CBŚP. Firma ma zarządcę sądowego

ZM Henryk Kania w Pszczynie: Były prezes zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Zakład przejęty przez zarządcę sądowego. Koniec zarządu własnego ZM Henryk Kania.

Zakłady Mięsne Henryk Kania przeszły pod zarząd zarządcy sądowego. W ten sposób zrealizowana została jedna z uchwał podjęta na radzie wierzycieli w dniu 5 września. Na zarządcę sądowego został wyznaczony Mirosław Możdżeń. Jak donosi portal Business Insider, cytując za “Pulsem biznesu”: “nowy zarządca przyszedł do firmy następnego dnia [6 września -red.]. Przez cały dzień, w towarzystwie komornika i policji, przejmował zarząd nad mięsną firmą”.

 

Przejęcie zakładu odbyło się na twardo – usłyszeliśmy w biurze prasowym spółki. Następnego dnia, w sobotę, 7 września, Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało Grzegorza M., który przez pięć lat, w okresie 2014-2019, był prezesem, a ostatnio wiceprezesem Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Cytowany przez portal Business Insider “Puls biznesu”, podaje, że zatrzymanie odbyło się na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, a powodem – zawiadomienie do prokuratury przez Alior Bank, który zarzuca zarządowi kilka przestępstw “przy udzielaniu i zwiększaniu finansowania.” Informację o zatrzymaniu wiceprezesa potwierdziło biuro prasowe spółki.

 

5 września w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód odbyło się posiedzenie rady wierzycieli. Jednym z tematów był wniosek pszczyńskiej firmy o wyrażenie zgody przez radę wierzycieli na wydzierżawienie zakładów spółce HK Trade z siedzibą w Goczałkowicach Zdroju. Zgody nie było. W drugim punkcie obrad rada wierzycieli “poparła dążenia do przeprowadzenia transparentnego procesu due dilligence, w ramach którego poszczególni inwestorzy mieliby możliwość zbadać majątek Spółki i ewentualnie złożyć ofertę na jego nabycie w ramach układu likwidacyjnego”.

 

Rozważano też zawarcie “umowy przerobowej oraz umowy dzierżawy z Cedrob S.A”. Rada wierzycieli przyjęła też wniosek nadzorcy sądowego o uchylenie zarządu pszczyńskiej firmy i ustanowieniu zarządcy. Uznano ten wniosek za zasadny.

 

red. AIPCOMMENTS