HomePILNE

Zakup samolotów F-35. Polska liczy na korzystną cenę

Zakup samolotów F-35. Polska liczy na korzystną cenę

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak liczy, że cena zakupu samolotów wielozadaniowych F-35 będzie na poziomie ceny za te maszyny, które zapłaciła Belgia. Departament Stanu USA zgodził się na możliwość sprzedaży Polsce 32 myśliwców F-35 określając cenę maksymalną na 6,5 miliarda dolarów.

Szef MON podkreślił, że liczy na pozytywny finał negocjacji z Amerykanami, które, jak powiedział, nieformalnie już się zaczęły. Przypomniał, że amerykański Kongres wyznaczył cenę maksymalną dla F-35 dla belgijskiej armii na poziomie 6 miliardów 530 milionów dolarów.
Minister podkreślił, że Stany Zjednoczone decydują się sprzedać ten typ samolotu tylko zaprzyjaźnionym państwom, bo daje on dużą przewagę w powietrzu. Dodał, że posiadanie tego samolotu przez polskie siły powietrzne kilkukrotnie podniesie poziom zdolności naszego lotnictwa. Wzmocni też bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO.
Pytany przez dziennikarzy o kwestię offsetu, nie wykluczył takiego zapisu w umowie, ale przypomniał, że ta opcja wiąże się z ceną. Podkreślił, że właśnie inwestycje offsetowe przy zakupie baterii Patriot spowodowały, że cena tych instalacji była wyższa niż w przypadku zakupu przez rumuńską armię bez offsetu.
Departament Stanu podał wczoraj, że kontrakt będzie obejmował – oprócz myśliwców – między innymi, części zamienne i naprawcze, szkolenie personelu, sprzęt szkoleniowy, usługi inżynieryjne, logistyczne i kadrowe rządu USA oraz powiązane elementy wsparcia logistyki i programu.
Amerykańska administracja poinformowała także, że sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez “poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”. Departament Stanu przekazał, że ta sprzedaż jest zgodna z amerykańskimi inicjatywami mającymi na celu zapewnienie kluczowym sojusznikom w regionie nowoczesnych systemów, które zwiększą bezpieczeństwo.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/Rita/kj

COMMENTS