HomePOLSKA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał koncepcję tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał koncepcję tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał koncepcję tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Podczas uroczystości w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu szef MON powiedział, że wojska obrony cyberprzestrzeni są niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom. “Dokument stanowiący strukturę wojsk obrony cyberprzestrzeni jest gwarancją tego, że te siły będą się rozrastały. Dowództwo wojsk obrony cyberprzestrzeni powstanie do roku 2022, a skończymy formowanie tych wojsk w roku 2024” – zaznaczył minister.

Generał gen. bryg. Karol Molenda powiedział, że podpisany dziś dokument jest tajny. Pełnomocnik MON ds. Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podkreślił, że nie będzie rewolucji podczas tworzenia cyberwojsk, ale ewolucyjne zmiany, które pozwolą na dokonywanie korekt podczas poszczególnych etapów. Dodał, że koncepcja jest pewną wizją zmian, bo trudno przewidzieć, jak będą wyglądały cyberzagrożenia w perspektywie wielu lat.
W Zegrzu ma powstać nowa szkoła podoficerska SONDA, kształcąca w zakresie cyberobronności. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła powiedział, że w jednej szkole podoficerskiej skupione zostaną zasoby do budowy potencjału kluczowego w konfliktach nowej generacji. Dodał, że w przyszłym roku kurs mogłoby skończyć 600 podoficerów w trybie stacjonarnym i zaocznym. Wojska lekkiej piechoty będą się szkolić w wydziale tej placówki w Toruniu.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/Rita/kj

COMMENTS