HomePOLSKA

Z Warszawy startuje samolot z polską pomocą dla Libanu

Z Warszawy startuje samolot z polską pomocą dla Libanu

Z warszawskiego Okęcia wylatuje samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z polską pomocą dla Libanu. W stolicy tego kraju, Bejrucie, doszło wczoraj do silnego wybuchu.

Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, misja została przygotowana na polecenie premiera i uzgodniona przez MSZ, polską ambasadę w Libanie i w koordynacji z kilkunastoma instytucjami, między innymi Polską Agencją Rezerw Materiałowych, strażą pożarną i Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Wiceszef MSZ mówił na konferencji, że Polska chce pomagać innym. “To wszystko ma za zadanie wesprzeć naród libański w tej niezwykle trudnej sytuacji” – tłumaczył Paweł Jabłoński. “W takich sytuacjach kryzysowych musimy po prostu stać wszyscy razem” – dodał wiceminister. Podziękował też LOT-owi za bezzwłoczne udostępnienie samolotu. Paweł Jabłoński zaznaczył, że Polska już wczoraj zwróciła się do strony libańskiej z zapytaniem, czy potrzebna jest pomoc. “Solidarność jest tą wartością, którą Polska także w polityce międzynarodowej od lat się kieruje” – zapewniał wiceszef MSZ.

Pełniący obowiązki prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że polska pomoc dla Libanu jest obecnie pakowana do samolotu. Wysyłane są antybiotyki, leki przeciwbólowe, opatrunki i sprzęt do budowy szpitali polowych. To w sumie 29 palet. Wartość całego transportu przekracza pół miliona złotych – informował Michał Kuczmierowski. Do Bejrutu poleci też z Polski 39 ratowników grupy poszukiwawczo-ratowniczej, czterech ratowników chemicznych i cztery psy. Razem z nimi pracować będzie także jedenastu medyków.

Wczoraj w stolicy Libanu doszło do potężnej eksplozji saletry amonowej, składowanej w tamtejszym porcie. Według najnowszych informacji zginęło 135 osób, a około pięciu tysięcy zostało rannych. Liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ trwa akcja poszukiwawcza. Pod gruzami zawalonych budynków mogą znajdować się jeszcze ludzie. Polski MSZ nie ma do tej pory informacji o tym, by w wyniku wybuchu ucierpieli Polacy.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcz./d vey/w dyd

COMMENTS