24.6 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Z krakowskiego rynku zniknęły… obwarzanki!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W sercu miasta nie widać stoisk z krakowskim przysmakiem. Przedsiębiorcom skończyły się umowy, a podpisywanie nowych ma trwać do października.

– Na Rynku Głównym nie ma gdzie kupić obwarzanków! Tego jeszcze nie było! Przecież to symbol Krakowa od wieków. Stoiska stały jeszcze w wakacje w kilku miejscach, a teraz ich nie widać – zgłosił nam krakowianin Bogdan Nowak. Poprosiliśmy więc urzędników o wyjaśnienia. Miejsca do sprzedaży obwarzanków w ścisłym centrum wyznacza uchwała o tzw. parku kulturowym. Jest ich tam kilkadziesiąt. Problem dotyczy kilkunastu – na Rynku Głównym, Bulwarze Czerwieńskim, Placu Szczepańskim i Plantach. Zgodę na prowadzenie stoisk urzędnicy przyznają w przetargach. Wygrywa ten, kto da więcej za udostępnienie miejsca do handlu.

W tym roku obowiązujące umowy na taką działalność wygasły 31 sierpnia. Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa nie przeprowadził z odpowiednio dużym wyprzedzeniem przetargów na punkty sprzedaży. Zrobił to dopiero 23 i 24 sierpnia. Umowy ze zwycięzcami mają zostać zawarte od 1 października na trzy lata – dokładnie do 30 września 2019 roku, a nie końca sierpnia jak w tym roku. Tak zapisano w zasadach przetargów. – Nikt nie wniósł sprzeciwu czy zastrzeżeń do treści ogłoszenia o przetargach – tłumaczy Jan Machowski z biura prasowego magistratu. Wygranie rywalizacji o miejsce do sprzedaży to jeszcze nie wszystko. Przedsiębiorcy muszą dostarczyć również pozytywną opinię plastyka miasta, jeśli chodzi o wygląd straganu oraz zaświadczenia o wpisie do rejestru zakładów podlegających kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Mają na to czas do 12 września i dopiero później zostanie dla nich sporządzona umowa. Na razie wymagane dokumenty udało się dostarczyć tylko jednemu sprzedawcy. Urząd miasta odpowiada, że ciągle działają punkty sprzedaży obwarzanków w okolicy Rynku Głównego. Jest ich 17 (m.in. na ul. Grodzkiej i Floriańskiej). Tymi miejscami administruje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odpowiadający za ulice, a nie wydział magistratu. I tylko w tym różnica.

Piotr Rąpalski aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520