10.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wzrost liczby pożarów w Amazonii jest związany z wycinaniem lasów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Naukowcy twierdzą, że wzrost liczby pożarów w Amazonii jest związany z wycinaniem lasów w celu pozyskiwania gruntów do uprawy roli i hodowli. Wielkie obszary leśne Amazonii już przekształcono w pastwiska- wskazują naukowcy z Instytutu Badań Środowiska Amazonii (Ipam) i Uniwersytetu Federalnego stanu Acre.

Ich zdaniem, o wzrost liczby pożarów nie można winić suszy, tym bardziej, że tegoroczna jest łagodniejsza niż w poprzednich latach. Do połowy sierpnia doszło do niemal 33 tysięcy pożarów, to jest o 60 procent więcej niż średnia z poprzednich trzech lat w tym samym okresie – wynika z badań tych dwóch placówek.
Tymczasem brazylijski minister środowiska Ricardo Salles napisał na Twitterze, że za wzrost liczby pożarów odpowiada klimat. „Pora sucha, wiatr i upał sprawiły, że pożarów w całym kraju jest więcej”- stwierdził. Także prezydent Jair Bolsonaro oświadczył, że pożary lasów są czymś powszechne na świecie. ”Pali się. To powszechne. Również w Kalifornii. Tutaj ma to charakter przestępczy? Ma. Wiem, że ma. Kto za tym stoi? Nie wiem. Sami rolnicy, organizacje pozarządowe, Indianie”- mówił.
Związek między pożarami a wycinaniem lasów można zaobserwować na podstawie danych, według których dziesięć gmin w regionie o największej liczbie ostrzeżeń przed wycinką wykazuje w tym roku największą liczbę pożarów.
Drzewa rosnące w Amazonii, największym lesie deszczowym na świecie, zwanym zielonymi płucami Ziemi, filtrują ogromne ilości dwutlenku węgla, spowalniając tym samym proces ocieplania się klimatu. Zamieszkuje je około trzech milionów gatunków roślin i zwierząt oraz około miliona rdzennych mieszkańców.

Infomacyjna Agencja Radiowa (IAR)//A.Pluta/dyd/mcm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520