HomePOLSKA

Wyciek oleju na Bałtyku. Czy źródłem może być budowa Nord Stream 2?

Wyciek oleju na Bałtyku. Czy źródłem może być budowa Nord Stream 2?

Finlandia wykryła duży wyciek oleju. – Wiele wskazuje na to, że doszło do niego w trakcie budowy Nord Stream 2 – podaje portal internetowy Energetyka24.pl.

Wg portalu do wycieku potężnych ilości oleju doszło u południowych wybrzeży Finlandii wykryto duży wyciek oleju. Wiele wskazuje na to, że doszło do niego w trakcie budowy Nord Stream 2. Wyciek wykryto w czwartek rano na fińskich wodach terytorialnych ok. 40 km na południowy-zachód od wyspy Utö leżącej na Morzu Archipelagowym (część Bałtyku) – podaje porta energetyka24.pl powołując się na fińską straż graniczną. Wyciek ma długość ok. 15 km i szerokość 500 m. Grubość wycieku wynosi od kilku milimetrów do centymetra.

 

Szacuje się, że w wodach Bałtyku znalazło się od 9 do 39 m sześciennych oleju mineralnego. Według informacji portalu olej mineralny jest powszechnie stosowany w jednostkach ROV (zdalnie sterowana łódź podwodna) wykorzystywanych przy budowie Nord Stream 2. Do podobnych wypadków dochodziło już w przeszłości. Olej mógł wyciekać przez dłuższy okres czasu. To nie pierwszy wyciek odnotowany w ostatnim czasie. Fińskie służby wszczęły postępowanie w sprawie wycieku.

 

COMMENTS