HomePOLSKA

Wyborcza licytacja czyli państwo dobrobytu wg prezesa PiS

Wyborcza licytacja czyli państwo dobrobytu wg prezesa PiS

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pod koniec przyszłego roku płaca minimalna wyniesie trzy tysiące złotych. Podczas konwencji programowej PiS w Lublinie prezes partii obiecał też wypłatę w 2021 roku dwóch trzynastych emerytur dla większości emerytów i podniesienie dopłat bezpośrednich dla rolników do poziomu Unii Europejskiej. Pod koniec 2023 roku płaca minimalna ma wynieść cztery tysiące złotych.

Jarosław Kaczyński powiedział, że celem jego ugrupowania jest budowa państwa dobrobytu. Podkreślił, że system wartości jego partii jest niezmienny i zmierza do ochrony życia. “To jest ochrona przed różnego rodzaju opresjami, także ze strony własnego państwa, a także ochrona przed eutanazją, przed aborcją na życzenie, przed ideologią, która dzisiaj wartość ludzkiego życia podważa” – powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że “Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego powszechnie znanego w Polsce systemu wartości”. Jarosław Kaczyński zapewnił, że Polska pozostanie “wyspą wolności” i przekonywał, że polskość nie kłóci się z europejskością. Dodał, że za 14 lat polski PKB może osiągnąć średni poziom Unii Europejskiej, a za 21 lat poziom Niemiec.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konwencji, że program PiS to program “kontynuacji naprawy Rzeczpospolitej”. Podkreślił, że program jego partii jest wiarygodny w przeciwieństwie do programu opozycji. Szef rządu zapowiedział, że płaca minimalna wyniesie z początkiem przyszłego roku 2600 złotych. Obiecał wprowadzenie ZUS-u liczonego w proporcji do dochodu i podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tysięcy euro do miliona, a w przyszłości do dwóch milionów euro. Premier zapewnił, że w najbliższych latach uda się wybudować 100 obwodnic dla mniejszych i większych miast. Jednocześnie zadeklarował utworzenie funduszu Kolej Plus, który sfinansuje między innymi remonty 150 dworców. Fundusz modernizacji placówek służby zdrowia, wynoszący dwa miliardy złotych, ma sfinansować modernizację szpitali i przychodni, a fundusz inwestycji w placówki oświatowe, wynoszący również dwa miliardy złotych, ma zapewnić nowoczesne wyposażenie szkół. Mateusz Morawiecki zapowiedział rónież wprowadzenie programu ochrony powietrza i klimatu, a także podwyższenie kar za nielegalne składowanie śmieci.
Była premier, eurodeputowana PiS Beata Szydło powiedziała, że dzięki programom społecznym rządu Polska rozwija się coraz szybciej i ma szanse stać się “gospodarczym i społecznym czempionem”. Beata Szydło zapowiedziała wzrost minimalnej emerytury do 1200 złotych brutto.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/zr

COMMENTS