"> Wszczepiania stymulatorów u pacjentów w śpiączce będą kontynuowane - wiadomosci.com

Wszczepiania stymulatorów u pacjentów w śpiączce będą kontynuowane

Wszczepiania stymulatorów u pacjentów w śpiączce będą kontynuowane

Lekarze ze Szpitala Klinicznego w Olsztynie przygotowują się do kolejnych operacji wszczepienia pacjentom w śpiączce stymulatorów, mających pobudzić pień mózgu do pracy.W maju br. zabiegowi poddano córkę Ewy Błaszczyk, Olę Janczarską. Nowatorskie operacje będzie przeprowadzał prof. Wojciecha Maksymowicz pod kierunkiem neurochirurga prof. Isao Morita.

 

W maju lekarze szpitala klinicznego przeprowadzili u czworga pacjentów będących w śpiączce pionierskie zabiegi wszczepienia stymulatorów. Jedną z operowanych była córka aktorki Ewy Błaszczyk, założycielki Fundacji Akogo? – Ola Janczarska. Dziewczyna od 16 lat jest w śpiączce po tym, jak zachłysnęła się wodą popijając leki.

 

Jak powiedział AIP prof. Maksymowicz, kolejne operacje tego typu będą przeprowadzane w olsztyńskiej klinice.

 

Nowa metoda japońskiego neurochirurga daje nadzieję na wybudzenie pacjentów. Już po kilku tygodniach w ocenie lekarzy u wszystkich operowanych pacjentów widać było sygnały poprawy ich stanu. Najlepsze wyniki osiąga się u pacjentów po urazach głowy. Słabsze rezultaty natomiast są u pacjentów po niedotlenieniu wskutek prób samobójczych czy zatrzymaniu akcji serca.

 

Zabiegi w olsztyńskim szpitalu przeprowadził prof. Wojciech Maksymowicz pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Morita. Dotychczas w Japonii przeprowadzono już 300 takich operacji. Nowatorskie zabiegi polegają na otwarciu kanału kręgowego, a następnie wprowadzeniu elektrody nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Do tej elektrody przepływa prąd ze stymulatora, który jest umieszczany na tułowiu p

 

acjentów. Prąd ze stymulatora poprzez elektrodę ma efektywnie pobudzić struktury pnia mózgu. Stymulator z elektrodą połączony jest przebiegającym pod skórą przewodem i regularnie wysyła sygnały do mózgu.

 

Szpital Kliniczny w Olsztynie zabiega o utworzenie w nim kliniki wybudzeń dla dorosłych, tzw. „Budzika dla dorosłych”.

TS/Eliza Stępień AIP, Fot. ArchiwumCOMMENTS

WORDPRESS: 0