Wrocławianie zamieszani w miliardową aferę na kolei

Wrocławianie zamieszani w miliardową aferę na kolei

CBA zatrzymało 9 osób w tym przedstawicieli jednego z wrocławskich instytutów. Chodzi o usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK. – Gdyby ten przetarg doszedł do skutku spółka poniosła by straty w wysokości ponad miliarda złotych – dowiedzieliśmy się od CBA.

9 osób zostało zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wśród nich są kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o uzyskanie kontraktu oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką. Do zatrzymań doszło na terenie Dolnego Śląska, Mazowsza, Górnego Śląska oraz Pomorzu Zachodnim.

W akcji brali udział funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA. Prowadzone przez nich postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pod nazwą „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS”. Zamówienie to dotyczyło funkcjonującego w większość państw Unii Europejskiej systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów. Zatrzymane przez CBA osoby są podejrzane o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK S.A.

 

– Gdyby ten przetarg doszedł do skutku spółka poniosła by straty w wysokości ponad miliarda złotych – powiedział Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA. Zatrzymanych podejrzewa się także o podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

 

Prokuratura Krajowa poinformowała, że zatrzymani, to osoby powiązane z Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. oraz Zakładem Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu. Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika Instytutu Łączności, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o kontrakt oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką. Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że w listopadzie 2017 r. w trakcie postępowania odwoławczego w przetargu przed Krajową Izbą Odwoławczą doszło do „oszustwa sądowego”. Kapsch miał posłużyć się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności – Zakład Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu – czytamy w komunikacie.

 

Wszyscy jeszcze dziś zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Prokurator przedstawi im zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK SA do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 1 mln 100 tys. złotych, stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami Konsorcjum Kapsch a przedłożonym przez inny podmiot, a także usiłowanie doprowadzenia tego podmiotu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie blisko 2 mln 800 ts. złotych. Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzję o ewentualnym areszcie. Zatrzymany grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0