Wielkopiątkowa procesja w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wielkopiątkowa procesja w Kalwarii Zebrzydowskiej

 Zakończcie polityczne waśnie, ludzie maja już tego dość – apelował dziś do polskich polityków kard. Stanisław Dziwisz, podczas wielkopiątkowej procesji w Kalwarii Zebrzydowskiej. Słuchały go dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

Metropolita krakowski wygłosił kazanie podczas tradycyjnego Misterium Męki Pańskiej, która w Wielki Piątek odbywa się w Kalwarii Zebrzydowskiej. – Zakończcie polemiki! Naród jest już zmęczony waszymi sporami, konfliktami i podziałem, Ojczyzna jest ważniejsza od partykularnych interesów partii, ugrupowań politycznych – powiedział we wstępie do swojego kazania kardynał Dziwisz.

Nie wskazał jednak o jakie konkretnie ugrupowania polityczne mu chodzi. Pielgrzymi nie mieli jednak wątpliwości: – Mądre i potrzebne słowa. Myślę, że powinni je sobie brać do serca politycy wszystkich opcji, a szczególnie ci z PiS, PO i Nowoczesnej, Święta wielkanocne to dobry czas na refleksję – komentowała Marzena Rychlińska, emerytowana nauczycielka ze Słupska.
Pani Marzena była jedną z kilkuset tysięcy pielgrzymów z całej Polski i nie tylko (pątników przywiozło kilkanaście autokarów m.in. z Czech i Słowacji), którzy dziś przybyli do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej to dla wielu osób modlitwa na dróżkach oraz okazja do uczestniczenia w uroczystościach odpustowych. W tym roku Misterium Męki Pańskiej, także z powodu sprzyjającej spacerom pogody, przyciągnęło tłumy.

Przed rokiem procesja odbywała się w śniegu. Tym razem pogoda nie pokrzyżowała szyków pielgrzymom. – Byłem tu już wiele razy, ale takich tłumów jeszcze nie widziałem, to chyba rekordowa frekwencja – zauważył kardynał Dziwisz. Pątnikom nie przeszkadzało błoto, w którym krocząc za odgrywającymi postacie Jezusa, rzymskich żołnierzy i faryzeuszy, brodzili często po kolana. W postać Jezusa Chrystusa w tym roku wcielił się brat Tercjan, alumn II roku seminarium duchownego. Procesja, w której uczestniczyły Wierni wysłuchali kazań przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej.
W południe procesja dotarła do kościoła Ukrzyżowania. W świątyni odprawiona została liturgia wielkopiątkowa. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostało przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie Góry Ukrzyżowania. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja, ale i zwykłych turystów zaopatrzonych w smartfony, rozpoczęła się o 6 rano przed Domem Kajfasza. Wierni przypatrywali się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez kleryków bernardyńskiego seminarium oraz świeckich z różnych rejonów Polski. Wierni Dróżkami Męki Pańskiej przeszli do Ratusza Piłata, gdzie został odczytany “Dekret skazujący Jezusa na śmierć”.

Pielgrzymi wysłuchali kazań przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej. W południe procesja dotarła do kościoła Ukrzyżowania. W świątyni odprawiona została liturgia wielkopiątkowa. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostało przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie Góry Ukrzyżowania. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.COMMENTS

WORDPRESS: 0