HomePOLSKA

W wieku 93 lat odszedł Tadeusz Smreczyński, były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen

W wieku 93 lat odszedł Tadeusz Smreczyński, były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen

W wieku 93 lat zmarł Tadeusz Smreczyński, były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen, lekarz – poinformował na swojej stronie interenetowej Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

“Tadeusz Smreczyński od lat był głęboko zaangażowany w pracę edukacyjną z młodzieżą i proces pojednania polsko-niemieckiego, za co został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi na Wstędze.” – podkreślono w komunikacie.
Tadeusz Smreczyński urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Zatorze. We wrześniu 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd udało mu się zbiec. Zaangażował się w akcję pomocy więźniom oraz w pomoc w przedostawaniu się na teren Generalnego Gubernatorstwa uciekinierom z Rzeszy. Został aresztowany w grudniu 1943 roku i osadzony w więzieniu w Mysłowicach, skąd 26 maja 1944 roku przywieziono go do KL Auschwitz. Otrzymał obozowy numer 188506. W lipcu 1944 roku został przewieziony do KL Mauthausen.
Po wojnie ukończył studia medyczne i przez wiele lat pracował jako lekarz w Brzeszczach. Po przejściu na emeryturę mieszkał w Krakowie. Tadeusz Smreczyński współpracował z MDSM, brał udział w spotkaniach z młodzieżą polską i niemiecką.

IAR/mdsm.pl/łp/mtCOMMENTS