Janda wspomina Pokorę: On nas swoimi rolami, komediowymi i innymi, uratował uśmiechem

Janda wspomina Pokorę: On nas swoimi rolami, komediowymi i innymi, uratował uśmiechem

Zmarł popularny aktor, Wojciech Pokora. Miał 83 lata. Był znany między innymi z takich filmów, jak “Poszukiwany, poszukiwana”, “Brunet wieczorową porą”, “C.K. Dezerterzy”, a także z serialu “Alternatywy 4”.

Krystyna Janda w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wspominała współpracę aktora z Fundacją Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Wojciech Pokora od kilku lat grał w warszawskim Och-Teatrze w spektaklach: “Trzeba zabić starszą panią” i “Zemsta”. “Uczył nas wszystkich wszystkiego: jak być aktorem, człowiekiem, jak być zadowolonym z życia” – wspomina Krystyna Janda. Aktorka dodała, że Wojciech Pokora był nadzwyczajnym człowiekiem, a wiadomość o jego śmierci wszystkich zaskoczyła i zasmuciła.
Krystyna Janda powiedziała, że powinniśmy być wdzięczni Wojciechowi Pokorze za jego role komediowe. On nas swoimi rolami, komediowymi i innymi, uratował uśmiechem w wielu sytuacjach życiowych – dodała aktorka.
Dla aktora i przyjaciela Wojciecha Pokory Artura Barcisia był on mistrzem, dla którego komedia nie była wygłupianiem się, a poważną sprawą. Mówił, że zawsze kiedy stał na scenie obok Wojciecha Pokory, to odczuwał wzruszenie, zaszczyt, że gra z tak wybitnym aktorem. Aktor podkreślił, że to, co wyróżniało Wojciecha Pokorę to niezwykła skromność, rodzaj dystansu do samego siebie, świata oraz do postaci, które grał. Miał bardzo profesjonalne podejście do zawodu, partnerów, zawsze tekst umiał pierwszy na pamięć – dodał Artur Barciś.
Wojciech Pokora w 1958 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W tym samym roku dołączył do zespołu stołecznego Teatru Dramatycznego. Grał tam przez 26 lat. W latach 1984-1990 występował w Teatrze Nowym w Warszawie, a w latach 1990-2001 był aktorem warszawskiego Teatru Kwadrat. Po raz pierwszy wystąpił w flimie w 1953 roku w “Przygodzie na Mariensztacie”, ale pierwszą większą rolę zagrał w 1960 roku w komedii “Mąż swojej żony”. Wojciech Pokora był ulubionym aktorem Stanisława Barei, zagrał między innymi w filmach: “Małżeństwo z rozsądku”, “Nie ma róży bez ognia”, “Miś”, “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Wystąpił też w takich serialach telewizyjnych, jak “Czterdziestolatek”, “Lalka”, “Kariera Nikodema Dyzmy” i “Zmiennicy”.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Siekaj/wg/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0