Waszczykowski atakuje swoje następcę. Minister Czaputowicz odpowiada: “Ja jestem w tych miejscach, gdzie się coś dzieje”

Waszczykowski atakuje swoje następcę. Minister Czaputowicz odpowiada: “Ja jestem w tych miejscach, gdzie się coś dzieje”

To nie jest tak, że wszystko toczy się w Brukseli – w ten sposób szef MSZ Jacek Czaputowicz odpowiada swojemu poprzednikowi Witoldowi Waszczykowskiemu, który pytał o zagraniczne wizyty ministra. Szef polskiej dyplomacji kończy dziś wizytę w Mołdawii, wcześniej w gruzińskim Batumi uczestniczył w międzynarodowej konferencji poświęconej Partnerstwu Wschodniemu. 

“Czy dziś, kiedy zabiegamy o nowe rozdanie w Unii, minister spraw zagranicznych powinien być w Mołdawii, czy raczej w Brukseli lub rozgrywających stolicach Unii Europejskiej? Ot taki dylemat” – napisał na Twitterze Witold Waszczykowski.
Jacek Czaputowicz zapewnił, że Polska uczestniczy w rozmowach w Brukseli, a on sam reprezentuje rząd na posiedzeniach Rady do Spraw Zagranicznych. Podkreślił również znaczenie swojej wizyty w krajach Partnerstwa Wschodniego. Szef MSZ przypomniał, że na konferencji w Batumi pojawili się ministrowie spraw zagranicznych z wielu unijnych państw.
“Oni zebrali się właśnie nie w Brukseli, ale w Gruzji, w Batumi. Uczestniczyłem w panelu dyskusyjnym z ministrami spraw zagranicznych Bułgarii, Czech, Węgier, Szwecji, przecież był tam też przewodniczący Tusk. To nie jest tak, że wszystko się toczy w Brukseli, toczy się w tych miejscach, gdzie się coś dzieje, akurat ja jestem w tych miejscach, gdzie się coś dzieje” – mówił o swoim pobycie w Gruzji Jacek Czaputowicz.
Szef polskiej dyplomacji dodał, że MSZ jest w stałym kontakcie z premierem w kontekście obsady unijnych stanowisk, w tym także polskiego komisarza. Trwa również procedura związana z nominacją szefa Komisji.
“Wyrażamy pozytywną opinię o propozycji Rady, jeśli chodzi o Ursulę von der Leyen. Teraz jest czas na konsultacje tej kandydatury w Parlamencie Europejskim, myślę i wiem o tym, że polscy parlamentarzyści aktywnie uczestniczą w tych konsultacjach, przedstawiają pewne oczekiwania, zastanawiają się nad poparciem w momencie udzielania wotum” – zapewniał minister.
Jacek Czaputowicz oświadczył, że MSZ pozytywnie podchodzi do kandydatury Josepa Borrella na funkcję szefa unijnej dyplomacji. Polski minister zadeklarował, że Warszawa zaoferowała hiszpańskiemu politykowi wsparcie, jeśli chodzi o wschodnią politykę Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ # Karol Darmoros, Kiszyniów/mcm/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0