"> Bloomberg: Kreml planuje zmianę prawa, żeby W. Putin zachował władzę - wiadomosci.com

Bloomberg: Kreml planuje zmianę prawa, żeby W. Putin zachował władzę

Bloomberg: Kreml planuje zmianę prawa, żeby W. Putin zachował władzę

Według agencji informacyjnej Bloomberg – Kreml planuje zmiany prawne umożliwiające Władimirowi Putinowi zachowanie władzy. Zgodnie z obecnie obowiązującą w Rosji konstytucją, obecna kadencja prezydencka wygaśnie w 2024 roku. Władimir Putin mógłby się ponownie ubiegać o najwyższy urząd w państwie dopiero po sześcioletniej przerwie. 

Bloomberg, powołując się na źródła w administracji prezydenta Rosji napisał, że chodzi o takie poprawki, które zwiększą uprawnienia premiera kosztem prerogatyw prezydenta. Agencja zastrzega jednak, iż nie będzie to proste przeniesienie ciężaru władzy z jednego ośrodka do drugiego, ponieważ wtedy ten manewr polityczny nie różniłby się od podobnych podjętych w części republik dawnego ZSRR. Władimir Putin chciałby przejąć całkowitą kontrolę nad parlamentem i rządzić jako silny premier, lojalnie wspierany przez deputowanych.
Politolog Dmitrij Oreszkin tłumaczy, że Władimir Putin znalazł się w trudnej sytuacji, ponieważ nie może kolejny raz być prezydentem, a jednocześnie nie chce oddać władzy. Część niezależnych komentatorów stwierdza wprost, że żadne roszady polityczne nie zmienią sytuacji. W ich ocenie, dopóki Władimir Putin nie dopuści do wolnych wyborów, Rosja będzie państwem rządzonym przez dyktatora.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0