Warszawscy radni wysłuchali informacji magistratu o wprowadzeniu karty LGBT+

Warszawscy radni wysłuchali informacji magistratu o wprowadzeniu karty LGBT+

Warszawscy radni wysłuchali informacji magistratu o wprowadzeniu karty LGBT+.

W podpisanej w lutym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji zostały wymienione obszary, które w opinii społeczności LGBT+ wymagają podjęcia działań. To między innymi bezpieczeństwo, edukacja i praca. W dziedzinie edukacji w dokumencie zapowiedziano na przykład wprowadzenie w każdej szkole edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej. Karta zakłada też powstanie w stolicy hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+.
Informację magistratu przestawiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, która mówiła radnym, że karta LGBT+ ma przeciwdziałać dyskryminacji. „W większości obszarów życia osoby te nieustannie spotykają się z dyskryminacją, odrzuceniem, a nawet przemocą motywowana uprzedzeniami” – powiedziała Renata Kaznowska. “Należy więc postulować konieczne zmiany prawne, w tym zwiększenie ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwami motywowanymi homofobią i transfobią” – mówiła wiceprezydent Warszawy.
Radna Prawa i Sprawiedliwości Olga Semeniuk, która wypowiadała się w imieniu radnych PiS, zwróciła uwagę na brak dyskusji przed wprowadzeniem karty. „Pierwszy raz doszło do sytuacji, w której została podpisana deklaracja poza uzgodnieniami na Radzie Warszawy czy konsultacjami” – mówiła radna. “Rodzice mają prawo wypowiedzieć się na ten temat. Emocje, które temu towarzyszą, są na tyle duże, że uważam, iż w tym temacie bezpośrednio powinien wypowiadać się prezydent Rafał Trzaskowski, który podpisał tę deklarację” – powiedziała radna Olga Semeniuk.
Wiceprezydent Kaznowska dodała, że wprowadzenie karty nie generuje żadnych kosztów, a konkretne działania, które będą podejmowane w przyszłości, będą konsultowane.
Karta, wprowadzająca między innymi zajęcia edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, budzi wiele emocji. Jeszcze przed udzieleniem informacji na trybunach sali obrad rady, przeznaczonych dla mieszkańców doszło do ostrej wymiany zdań. Przewodnicząca Rady Warszawy na kilka minut przerwała obrady.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0