HomePILNE

Warszawa: Ścieki rurociągami popłyną do oczyszczalni najwcześniej jutro wieczorem

Warszawa: Ścieki rurociągami popłyną do oczyszczalni najwcześniej jutro wieczorem

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że ścieki, które od ponad tygodnia są zrzucane w Warszawie do Wisły, popłyną do oczyszczalni “Czajka” tymczasowymi rurociągami jutro wieczorem. Najpóźniej może to nastąpić w niedzielę rano.

Pierwotnie pierwsza nitka rurociągu miała rozpocząć pracę dziś po popołudniu. Michał Dworczyk wyjaśnił, że zmiany w harmonogramie zaszły między innymi ze względów bezpieczeństwa.
“Warunki techniczne i opinie inżynierów skłoniły nas do zmiany harmonogramu prac. Ponadto wydarzyło się szereg nieoczekiwanych zdarzeń: wydłużyła się budowa czerpni, z której będą pobierane te nieczystości aby trafić do awaryjnego rurociągu, ponadto okazało się, że w nocy musieliśmy przerwać prace ze względów bezpieczeństwa” – wymienił.
Obie nitki tymczasowego rurociągu są ułożone na moście pontonowym. Przy brzegu podłączone zostaną do nich węże od pomp i wtedy ścieki będą transportowane do oczyszczalni “Czajka”.
W ciągu doby do Wisły wpada 260 tysięcy metrów sześciennych nieczystości.
Budowa rurociągu zastępczego musiała ruszyć po tym, jak awarii uległa główna instalacja, przebiegająca pod Wisłą. Przyczyną awarii – według warszawskiego ratusza – był prawdopodobnie błąd przy montażu rur, siedem lat temu. Do czasu usunięcia wady, nieczystości będą pompowane do oczyszczalni mostem pontonowym. Jeśli naprawa miałaby się wydłużyć, miasto zamierza zbudować dodatkowy rurociąg zastępczy. Według wstępnych planów mógłby zostać poprowadzony pod Mostem Marii Skłodowskiej-Curie.

 

**

 

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości apelują do lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny i prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego w sprawie zarządzania w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Po awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków “Czajka” od ponad tygodnia są zrzucane do Wisły nieczystości.

Sebastian Kaleta z PiS apeluje do Grzegorza Schetyny, aby ten wymusił na Rafale Trzaskowskim i liderach PO w Warszawie, żeby poinformowali ilu członków PO pracuje w MPWiK oraz innych spółkach miejskich. Sebastian Kaleta mówi, że w samych spółkach miejskich pracuje niemal 50 radnych PO. “Widzimy od tygodnia, że sposób zarządzania spółkami miejskimi, nie jest sposobem, który gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom” – mówi Sebastian Kaleta.
Radny Dariusz Lasocki wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej zaznacza, że złożył wniosek do przewodniczącego tej komisji o pilne powołanie zespołu kontrolnego w sprawie “Czajki”. “Jako radni będziemy pilnować i badać sprawę Czajki, jej budowy i wad konstrukcyjnych. Będziemy chcieli także powołać ekspertów – akademików – którzy nam powiedzą, czy Czajka rzeczywiście jest rozwiązaniem bezpiecznym.
Radni PiS apelują do Rafała Trzaskowskiego o pilne informacje dotyczące przyczyn awarii, czasu usuwania i kosztów.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/mitro/

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wj//mitro/

COMMENTS