10.7 C
Chicago
środa, 6 listopada, 2024

Warszawa/ Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Projektem „Tribute to Komeda” autorstwa wybitnego pianisty jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego rozpocznie się w niedzielę w Warszawie 12. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Festiwal potrwa do 28 września.

„Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy ma piękny dorobek artystyczny i jest prawdziwym przykładem dialogu sztuk: muzyki, filmu i fotografii” – zaznacza Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, dyrektor Festiwalu. „Podobnie jak w latach ubiegłych w specjalnych projektach wystąpią wybitni polscy i zagraniczni artyści: muzycy jazzowi, słynne wokalistki, mistrzowie i jazzowe odkrycia” – dodaje.

 

Koncert inauguracyjny „Tribute to Komeda” odbędzie się w niedzielę w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

 

Przed koncertem publiczność będzie miała możliwość obejrzenia we foyer wystawę fotografii „Komeda w obiektywie” autorstwa wybitnego artysty-fotografa, dziennikarza muzycznego Marka Karewicza. Zmarły w 2018 roku artysta-fotografik był autorem ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Archiwum Marka Karewicza liczy kilkaset tysięcy negatywów. Fotografował m.in.: Milesa Davisa, Raya Charles’a, Duke’a Ellingtona i prawie wszystkich polskich muzyków jazzowych i oczywiście Krzysztofa Komedę.

 

Niedzielny koncert będzie się składał z dwóch części: w pierwszej, która rozpocznie się o 18.30 Andrzej Jagodziński prezentować będzie swój projekt „Tribute to Komeda”, w drugiej – początek o 20-tej – Leszek Żądło z European Art Ensamble przedstawi projekt – „Wygnanie z raju”.

 

W koncercie udział wezmą obok lidera – pianisty Andrzeja Jagodzińskiego kontrabasista Adam Cegielski i perkusista Czesław „Mały” Bartkowski oraz saksofonista Henryk Miśkiewicz i trębacz Robert Majewski.

 

Wystąpią wokalistki Grażyna Auguścik i Agnieszka Wilczyńska.

 

Grażyna Auguścik jest także aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Absolwentka słynnej uczelni Berklee College of Music w Bostonie od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje i nagrywa własne płyty. Jej albumy trafiają na listy najlepszych płyt jazzowych m.in. Top 20 Jazz Albums. Czterokrotnie uznana przez Jazz Forum Magazine za najlepszą wokalistkę jazzową. Współpracowała z wybitnymi artystami takimi jak: Michael, Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak.

 

Agnieszka Wilczyńska według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Od 10 lat współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej a także z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna Auxo, Atom String Quartet, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zdobywczyni wielu nagród, brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na prestiżowych scenach w Polsce i na świecie.

 

W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze utwory Krzysztofa Komedy na nowo zaaranżowane przez Jagodzińskiego.

 

Leszek Żądło z European Art przedstawi w drugiej części wieczoru projekt „Wygnanie z raju”.

 

Zagrają Leszek Żądło na saksofonie, Leszek Kułakowski na fortepianie, Mariusz Bogdanowicz na kontrabasie oraz Jacek Pelc na perkusji.

 

„To wyjątkowy projekt – zaznacza Strzelczyk-Wojciechowska. Mistrz saksofonu zagra ze swoim polskim zespołem kompozycje Komedy z musicalu +Wygnanie z raju+ z 1969 roku. Usłyszymy jazzowe opracowania muzyki teatralnej i filmowej Krzysztofa Komedy. Będzie to muzyka zrekonstruowana na podstawie rękopisów odnalezionych w Holandii. Na tej podstawie jazzowe aranżacje materiału wykonali Leszek Żądło i Matthias Preissinger” – dodaje dyrektor festiwalu.

 

Żądło mieszka w Niemczech; jest profesorem uczelni muzycznych w Wuerzburgu i Monachium. Saksofonista tenorowy, flecista i kompozytor jazzowy współpracował z wieloma sławami sceny jazzowej Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Georgem Russelem, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Seifertem.

 

Grał z zespołami i muzykami międzynarodowej sceny jazzowej i założył też własne formacje: Leszek Żądło Ensemble oraz Polski Jazz Ensemble.

 

Jego muzyczny dorobek to ponad 80 płyt, nagrania radiowe i telewizyjne, oraz muzyka m.in. do filmu paradokumentalnego Pawła Pawlikowskiego „Trumna Chaplina”.

 

12. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy trwać będzie do 28 września. Więcej informacji na temat całego programu znajduje się na stronie festiwalu. (PAP)

 

autor: Anna Bernat

 

abe/ ksi/ mars/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520