HomeŚwiat

W wyniku trzęsienia ziemi w Atenach zawaliło się kilka starych konstrukcji

W wyniku trzęsienia ziemi w Atenach zawaliło się kilka starych konstrukcji

W wyniku trzęsienia ziemi w Atenach zawaliło się kilka starych konstrukcji. Niewielkie obrażenia odniosła turystka, która została przewieziona do szpitala. 

Główny wstrząs o magnitudzie 5,1 stopnia miał miejsce po godzinie 13- tej. Jego epicentrum znajdowało się 22 kilometry na północny-zachód od stolicy kraju na głębokości dwóch kilometrów.
Doszło do wstrząsów wtórnych, z których największy, godzinę później, miał magnitudę 4,3.
W Atenach zostało uszkodzonych lub zawaliło się kilka starych opuszczonych budynków, a w porcie w Pireusie – duża konstrukcja przeznaczona do rozbiórki. Służby sprawdzają, czy pod jej gruzami nie ugrzęźli ludzie. Apelują do mieszkańców i turystów, aby w najbliższych dniach nie przechodzili obok opuszczonych starych domów, które grożą zawaleniem.
Silnie odczuwany w Atenach i okolicach wstrząs wywołał duży niepokój mieszkańców. Utrudniona była komunikacja, bo w wielu dzielnicach zaraz po zdarzeniu nie działały telefony. Były też problemy z dostawą prądu.
Do tej pory nie ma doniesień o rannych, poza turystką, która doznała niewielkich obrażeń w jednym z muzeów. W kilkunastu przypadkach straż pożarna została wezwana do osób uwięzionych w windach. Pogotowie otrzymało też kilka zgłoszeń od spanikowanych mieszkańców.
Trwa sprawdzanie stanu budynków i ulic w mieście.

 

**

Greckie służby pozostaną w pełnej gotowości w związku z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w południe w okolicy Aten. Wstrząs o magnitudzie 5,1 wywołał panikę i niepokój wielu mieszkańców. Uszkodzonych zostało lub zawaliło się kilka starych budynków w Atenach i Pireusie. 

Greckie władze ogłosiły, że nie ma powodów do obaw. Dla bezpieczeństwa obywateli cały mechanizm państwowy pozostanie jednak w pełnej gotowości przez kolejne 48 godzin.
W wyniku wstrząsu, który był silnie odczuwany w Atenach lekko ranne zostały dwie osoby. To turystka z Belgii i 8-letni chłopiec.
Zaraz po zdarzeniu pojawiły się problemy komunikacyjne i z dostawą prądu. Wiele osób w panice opuszczało sklepy i budynki, w których się znajdowało. W niektórych z nich pospadały produkty z półek. Uszkodzone zostały dwa kościoły w centrum Aten. W krótkim czasie nastąpiło też wiele wstrząsów wtórnych. Największy z nich miał magnitudę 4,4.
Według sejsmologów w następnych dniach, a nawet tygodniach może dojść do kolejnych silnych wstrząsów wtórnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vreila/Ateny/jf/kry

COMMENTS