HomePOLSKA

W tym roku będzie kontynuowana większość inwestycji państwowych na drogach i torach

W tym roku będzie kontynuowana większość inwestycji państwowych na drogach i torach

W tym roku będzie kontynuowana większość inwestycji na drogach i torach. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że pandemia koronawirusa nie doprowadzi do wstrzymania prac budowlanych.

Szef resortu podkreślił, że nadal realizowane będą zadania Krajowego Programu Kolejowego oraz inwestycje prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dodał, że w czasie kryzysu państwo nie może się wycofać z finansowania budów i remontów. “Polskie budowy to około półtora miliona miejsc pracy” – mówił Andrzej Adamczyk. “Nie możemy pozwolić na to, by to koło zamachowe polskiej gospodarki zostało zatrzymane. Mówimy nie tylko o dużych inwestycjach o znaczeniu krajowym, ale też o zadaniach realizowanych na poziomie samorządowym. Tam skierowane są niebagatelne kwoty. Tylko w tym roku to ponad 3 miliardy złotych”.

Nowe inwestycje planowane są również na torach. Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że w tym roku spółka ogłosi kolejne przetargi. Arnold Bresch z zarządu PKP PLK powiedział, że planowana jest między innymi modernizacja linii z Korsz do Ełku i z Ełku do Białegostoku.

“Prace inwestycyjne nie zwalniają” – mówi Arnold Bresch. “Do końca roku zamierzamy ogłosić przetargi na łączną kwotę 11 miliardów złotych. Mamy też zamiar zafakturować kilkanaście miliardów złotych. To oznacza, że gospodarka otrzyma zastrzyk gotówki ze strony inwestycji kolejowych”.

O państwowych inwestycjach w branży budowlanej dyskutowano dziś podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku wyjątkowo odbywa się przez internet.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/i jf/w dyd

COMMENTS