W Turcji zablokowano Wikipedię!

W Turcji zablokowano Wikipedię!

W Turcji zablokowano popularną internetową encyklopedię Wikipedię. Władze nie podały powodu swojej decyzji, nie wiadomo też jak długo strona będzie nieczynna. Niewykluczone, że Wikipedię zablokowano z powodu artykułów stawiających w niekorzystnym świetle prezydenta Edrogana – spekulują niektórzy użytkownicy encyklopedii.

Po analizie technicznej i rozważaniach prawnych podpartych ustawą nr. 5651 [dotyczącą Internetu – red.], względem strony internetowej [Wikipedii] podjęto środki administracyjne” – poinformował w sobotę turecki urząd ds. informacji i technologii komunikacyjnych. Nie podano jednak dokładnego powodu zamknięcia strony. Krajowa organizacja Turkey Blocks, która monitoruje media społecznościowe w Turcji, poinformowała, że na stronę internetowej encyklopedii nie można było wejść od godziny ósmej rano.

Według tureckiego dziennika “Hurriyet” dostęp do Wikipedii został zablokowany z powodu braku odpowiedzi jej zarządu na prośbę władz o usunięcie treści autorstwa osób, które zdaniem Ankary “wspierają terroryzm” i łączą Turcję z organizacjami terrorystycznymi. Doniesień tych na razie nie skomentowano. “Hurriyet” oraz Turkey Block poinformowały również, że zakaz Wikipedii musi zostać potwierdzony przez sąd w ciągu kilku najbliższych dni. W innym przypadku zablokowanie strony będzie niezgodne z prawem.

Decyzję władz w Ankarze ostro skrytykowali tureccy obywatele w mediach społecznościowych. Jak podaje BBC, jeden z użytkowników Twittera zasugerował, że dostęp do Wikipedii mógł zostać zablokowany z powodu treści niekorzystnych dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W artykule poświęconym dzielącym kraj referendum z 16 kwietnia, w którym Turcy zgodzili się na zwiększenie władzy Erdogana, była bowiem zakładka “kontrowersje i nieprawidłości wyborcze”. Zacytowano w niej medialne artykuły twierdzące, że turecki rząd szykanował organizacje zachęcające do głosowania na “nie” poprzez “areszty, kontrolę mediów i zagłuszanie z powodów politycznych”.

W Turcji tymczasowo blokowano już dostęp do Facebooka lub Twittera. Zwykle miało to miejsce jednak po antyrządowych protestach lub atakach terrorystycznych. Rząd w Ankarze zaprzeczał jednak, że cenzoruje internet. Takie spekulacje pojawiały się często po lipcowej nieudanej próbie puczu, po której w kraju doszło do masowych aresztowań. BBC przypomina, że Wikipedia była również tymczasowo zablokowana w Rosji. Często jest również nieczynna w Chinach.

Aleksandra Gersz, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0