HomeMałopolskie

W Tatrzańskim Parku Narodowym otwarte tylko cztery doliny. Schroniska są zamknięte do odwołania, nieczynne są parkingi

W Tatrzańskim Parku Narodowym otwarte tylko cztery doliny. Schroniska są zamknięte do odwołania, nieczynne są parkingi

W Tatrzańskim Parku Narodowym, po ostatnich zmianach w ograniczeniach w związku z epidemią koronawirusa, turyści mogą wejść jedynie do dolin reglowych. Są to: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką i Ku Dziurze. Jak informuje TPN, w udostępnionych dolinach na szlakach zalegają miejscami pojedyncze płaty śniegu. Schroniska są zamknięte do odwołania, nieczynne są parkingi. Ne kursuje kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu.

Dziś w Zakopanym ma być 10 stopni i jednak wysoko w górach jest zimno, występują przymrozki. Na hale wrócą owce. W Ludźmierzu odbędzie się tradycyjne Święto Bacowskie, które tradycyjnie rozpoczyna sezon pasterski.
Jak co roku, kierdel owiec przejdzie spod Domu Podhalan pod bazylikę Matki Bożej Ludźmierskiej, w której o 13.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem kapelana Związku Podhalan, księdza Władysława Zązela. Bacowie zabiorą na hale poświęconą wodę i drewniane szczypki, którymi rozpalą watry w bacówkach i szałasach.

W uroczystościach będzie mogło uczestniczyć tylko 40 baców i hodowców owiec. Będą to przedstawiciele różnych regionów Karpat. Będą sie modlić o pomyślny wypas owiec.

IAR/Informacjna Agencja Radiwoa/diecezja.pl, ekai.pl, tpn.pl/w dyd

COMMENTS