HomePOLSKA

W Tatrach i w Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach i w Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach powyżej 1600 metrów nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, niżej – drugi. Ratownicy odradzają wyjścia w wyższe partie gór. 
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w praktyce oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromiznach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin
W Tatrach są nadal niekorzystne warunki do wycieczek górskich. Szlaki są pokryte grubą warstwą śniegu i są nieprzetarte. W wielu miejscach utworzyły się głębokie zaspy.
Popularny wśród turystów szlak z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka jest otwarty dla ruchu turystycznego oraz transportu konnego. Jest tam jednak duże zagrożenie zejściem lawin.
Trasa narciarska i nartostrady w Dolinie Goryczkowej są zamknięte.
Czynny jest stok narciarski w Dolinie Gąsienicowej z Kasprowego Wierchu, wyciąg oraz sama kolej linowa na Kasprowy.
W Dolinie Pięciu Stawów jest teraz minus 5 stopni, nad Morskim Okiem- minus 3, na Kasprowym Wierchu- minus 8 stopni.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje także w Karkonoszach. Warunki do wędrówek są bardzo trudne, temperatura odczuwalna to minus 12 stopni, bo wieje silny północno- zachodni wiatr. Jest też mgła, na szlakach są zaspy, miejscami lód. Karkonoski Park Narodowy zaleca, aby w górach poruszać się do granicy lasu lub do poziomu schronisk.
Na Śnieżce jest minus 5 stopni, wieje bardzo silny wiatr i zalega mgła. Grubość pokrywy śnieżnej, to prawie dwa metry.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje na Babiej Górze w Beskidach, a także w Bieszczadach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)//topr.pl. tpn.pl, gopr.pl/dyd/jj

COMMENTS