23 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

W środę premiera polskiego wydania książki „Ochotnik” o rotmistrzu Pileckim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

2 września do księgarń trafi polskie wydanie książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Publikacja Jacka Fairweathera skupia się na tajnej misji polskiego bohatera w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Anglojęzyczny oryginał „Ochotnika” doceniono już na Zachodzie. W ubiegłym roku został nagrodzony Costa Book of the Year, jednym z najbardziej prestiżowych brytyjskich wyróżnień literackich.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont przy współpracy z Instytutem Pileckiego. Karol Madaj z Instytutu podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że to książka pisana dla odbiorcy anglojęzycznego, który może zgłębić nieznaną dla siebie historię Auschwitz i bohaterskiego rotmistrza. „Dlatego też ta książka jest taka cenna i taka ważna, bo jest to książka napisana jak powieść, zresztą sam autor mówi, że jest to literatura faktu. Fairweather potrafi świetnie zebrać te fakty, zbiera setki fragmencików, małych wzmianek o Pileckim w relacjach różnych ludzi i buduje z tego obraz pobytu Pileckiego w Auschwitz, jakiego nikt do tej pory nie zbudował” – zaznaczył.

Karol Madaj dodał, że choć „Ochotnik” nie jest pracą naukową, to najcenniejszym elementem książki jest opis działalności Witolda Pileckiego w Auschwitz, polegającej na tworzeniu ruchu oporu i przekazywaniu informacji do struktur podziemia.

Tytuł książki odnosi się do dobrowolnej misji rotmistrza Pileckiego w Auschwitz, ale publikacja opisuje całą wojenną drogę bohatera oraz jego śmierć z rąk komunistów. Jack Fairweather przedstawiając swoją książkę w ubiegłym roku, mówił, że udało mu się odkryć kilka raportów, które Witold Pilecki potajemnie wysyłał do państwa podziemnego, będąc jeszcze w obozie.

Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i żołnierzem Armii Krajowej. Po zakończeniu II wojny został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Stracony 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. Jego szczątków nie udało się odnaleźć do dziś.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520